Календар

10.04.2024
45 години от полета в Космоса на първия български космонавт Георги Иванов
На 10 април 1979 г. в Космоса е изстрелян космическият кораб “Союз-33", в който лети първият български космонавт Георги Иванов. Командир на кораба е Николай Рукавишников. България става шестата страна в света, изпратила свой представител в Космоса.

22.04.2024
40 г. от първото покоряване на връх Еверест от български алпинист
22 април 1984 г. Алпинистът Христо Проданов изкачва най-високия връх на планетата – Еверест.

25.04.2024
44 години Българска стопанска камара (БСК)
Първият Закон за търговско-индустриалните камари в България е приет от VІІІ-то Обикновено Народно събрание на 20.12.1894 г. и е обнародван на 20.12.1894 г. На 30 март 1903 г. е учреден Съюза на индустриалците, който е съществувал до 1947 г. с офис в София на ул. "Алабин" 36. На 29 март 1942 г. е обнародван Закона за стопанските камари, с който се учредяват Върховна Стопанска Камара и Областни Стопански Камари като публични правни юридически личности. През 1980 г. в България се възстановява дейността на индустриалните съюзи с учредяването на БИСА и ОИСА, чийто наследник днес са Българска стопанска камара (БСК) и стопанските камари в областите и общините (ИСА).

05.05.2024
Великден - най-големия православен християнски празник
Тази година Великден (Възкресение Христово) се празнува на 5 май. Това е най-големият православен християнски празник. В евангелските текстове често се споменава, че Исус Христос предсказва разпъването си на кръста и възкресението си след три дни. И когато на третия ден след погребението му Мария Магдалена отива с други жени в гробницата, за да намаже тялото на Исус с благовонни масла, намира гробницата празна. Христос е възкръснал.Великден се празнува в продължение на три дни и е свързан с множество интересни и самобитни ритуали и традиции. Една от най-интересните е боядисването на яйца. Яйцата трябва да се боядисат задължително в четвъртък или в събота, като първото яйце винаги е червено. Има много предания, обясняващи защо цветът на първото боядисано яйце трябва да бъде червено. Според едно от тях Мария Магдалена, която Исус излекувал от вселилите се в нея зли духове, първа видяла възкръсналия Спасител. Тя тръгнала по света да разнася радостната вест. Стигнала и до Рим, до двореца на император Тиберий. Според обичая хората трябвало да носят подаръци, когато му отидат на гости. Богатите носели скъпи дарове, а бедните - каквото можели. Мария Магдалена нямала нищо, затова занесла в двореца едно яйце и го поднесла на Тиберий с думите: "Христос возкресе!". Императорът не повярвал на думите й: "Как може някой да възкръсне от мъртвите? Това е невъзможно, също както не може това бяло яйце да стане червено." Докато Тиберий говорел, цветът на яйцето в ръцете на Мария Магдалена започнал да се променя и накрая станал червен. Оттогава и на Великден християните боядисват яйца в червен цвят и се поздравяват с "Христос возкресе!".

06.05.2024
Гергьовден - Ден на Българската армия.
Гергьовден (6 май) е официален празник за Република България - Ден на Българската армия. Свети Георги Победоносец е един от най-почитаните светии в България. Великомъченикът Св. Георги живял в пров. Кападокия. Още много млад става войник. Заради силната си вяра в Християнството е затворен и обезглавен. Според легендата за неговия живот, близо до мястото, където той е погребан, имало езеро. В него живеел змей, който опустошавал цялата околност. Светецът убил чудовището със своето копие и избавил жителите на местността. Оттогава той е един от най-почитаните бойци в християнската вяра, както и покровител на българската армия. За българите, Гергьовден е един от най-тържествените християнски празници, който бележи началото на лятото. Той е и Празник на храбростта и българската армия, както и на земеделските стопани. В деня преди Гергьовден селяните забиват в средата на нивите си раззеленил се клон от бук, за да шумят и изкласят житните класове и другите посеви да дадат добра реколта. На вратата на всяка къща се закачват букови клонки, разцъфтял глог, люляк или други цъфнали храсти. На Гергьовден домакините окичват чешмите и кладенците със зеленина и пускат в котлите с вода стрък коприва за здраве. Гергьовден е също така празникът на скотовъдите. По традиция на този ден овчарите отвеждат в църковния двор агне с венче на рогцата. Свещеникът прочита празнична молитва за здраве на хората и животните, и за добра реколта от нивите. По традиция на празничната трапеза на Гергьовден във всеки български дом присъства печено агне или ястие от агнешко месо. Гергьовден и е празник на всички, които носят името Георги.

09.05.2024
Ден на победата над хитлерофашизма
На 9 май 1945 г. в Берлин е подписана капитулация на Германия пред СССР от фелдмаршал Вилхелм Кайтел, генерал-полковник Ханс-Юрген Щумпф и адмирал Ханс-Георг фон Фридебург. Съветският маршал Георгий Жуков подписва от името на Сталин, а британският маршал Тедър от името на Дуайт Айзенхауер. Този ден се отбелязва като Ден на победата над хитлерофашизма.

24.05.2024
Национален празник на Българската писменост
24 май е официален празник на Българската писменост

01.06.2024
Ден на детето
Международният ден на детето се чества за пръв път през 1927 г. - вторият неделен ден след Великден, Неделя на мироносците. Замислен и обявен от Съюза за закрила на децата в България, той се ръководел от Върховен комитет с председател софийският митрополит Стефан. Били създадени хиляди трапезарии, летовища и детски лагери в манастирите. Празнували го с литературни програми и детски изяви. След 1950 г. Денят се провъзгласява на 1 юни, когато се отбелязва Международният ден на детето.

04.06.2024
144 години от създаването на българския лев
На 4 юни 1880 г. е обнародван и влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България. С този закон се създава националната парична единица „лев“, разделен на сто части – „стотинки“, и се определят теглото, металното съдържание и изображенията на българските монети. От деня на обнародване на закона всички правителствени и общински институции в България, както и частните лица, са задължени да приемат левове и стотинки и да издават документи за парични операции със суми в левове и стотинки.

06.06.2024
145 години от откриването на Българска народна банка
Навършват се 145 години от откриването на Българска народна банка - първото държавно банково учреждение в България. На 6 юни 1879 г.БНБ извършва първата банкова операция – държавата превежда 8 697 043 лв., като два милиона от тази сума са внесени за набиране на основен капитал на БНБ, а останалите - на депозит.

09.06.2024
Извънредни парламентарни избори в България и Избори за членове на Европейския парламент
С Указ на Прединетта на Република България са насрочени в един ден извънредните парламентарни избор и изборите за депутати в Европейския парламент, които ще се проведат на 9 юни 2024 г.

11.06.2024
Професионален празник на икономистите в България
Денят на икономиста се отбелязва на 11 юни от 2005 г. с решение на Министерски съвет по повод 110 г. от създаването (1895) на първото българско икономическо дружество в България, преименувано през 1990 г. в Съюз на икономистите в България. Дало своя принос в зараждането на освободена България основаното през 1895 г. научно дружество непрекъснато участва в изграждането на една съвременна и европейска България. Цяла плеяда знаменити българи са членували в дружеството, то е дало на България поредица от премиери, министри, академици. Негови членове са били дори и такива доказани майстори на перото като Иван Вазов и Алеко Константинов.

28.06.2024
110 г. от учредителното събрание на Софийска фондова борса
Историята на българския капиталов пазар води своето начало от приемането на първия закон за борсите в България, утвърден с указ от 21 февруари 1912 г. и обнародван в Държавен вестник на 28 февруари същата година. Софийската фондова борса е учредена на 28 юни 1914 г. – само няколко дни преди началото на Първата световна война. Правилникът и тарифите на борсата са одобрени от министъра на финансите и са утвърдени с Царски указ на 25 май 1915 г. На 18 декември 1917 г. Софийската фондова борса издава свой Правилник за вътрешния ред и решава всяка седмица да се провеждат три търговски сесии. На 20 януари 1918 г. фондовата борса е открита официално. До 27 декември 1947 г. тя е единствената фондова борса в България. След национализацията през 1947 г. тя е трансформирана в отдел на БНБ и дейността й е преустановена до 1992 г. На 8 април 1992 г. Софийска фондова борса (сега СФБ "Капиталов пазар" АД) организира провеждането на първата публична борсова сесия в новата икономическа история на България. През 1997 г. приключи процеса на окрупняване на капиталовия пазар и на 21 октомври официално започна работа Българска фондова борса-София АД.

01.07.2024
27 г. Валутен борд в България
Валутният борд в България е въведен през 1997 година след тежката икономическа криза през 1996-1997. Поради системната неспособност на българските правителства да управляват ефективно публичните финанси, МВФ се съгласява да окаже помощ на правителството само при въвеждане на валутен борд. Валутният борд е въведен на 1 юли 1997 със Закона за Българската народна банка, приет на 10 юни 1997. Функциите на валутен борд са поети от Управление „Емисионно“ на Българска народна банка. Законът фиксира обменния курс на българския лев на 1000 лева за 1 германска марка (след въвеждането на еврото през 1999 - 1955,83 лева за 1 евро) (след деноминацията на лева на 5 юли 1999 - 1.95583 лева за 1 евро).

15.07.2024
30 години ЧПГ Банкер
На 15 юли Частна професионална гимназия "Бенкер" празнува 30-години от учредяването си през 1994 г. В допълнение към задължителната учебна програма, в училището се изучават предмети като: счетоводство, банково дело, борси и борсови операции, статистика и др.