Новини
Новини за 2022
 
Войната в Украйна няма да засегне драстично товарооборота на пристанище Варна Повишените цени на основните суровини, като петрол и поскъпването на различни стоки, ще се отразят на потреблението и оттам на количеството на товарите, които се превозват по море. Няма как товаропотокът към българските пристанищата в България да не бъде засегнат от войната в Украйна, но няма да има чувствителна разлика в обемите на пристанище Варна. Делът на обработените товари там представлява 1/4 от всички товари. Такава прогноза направи зам.-министърът на транспорта Владимир Върбанов. По думите му 90% от общото количество от вноса на въглища, който преминават през пристанище Варна за 2021 година, е от Русия, но общият процент на всички внесени товари съставлява едва 8-9%. Товарите, обработени от и за Украйна представляват незначителна част - 5-6% от общия товарообмен, но в момента не се осъществява никакъв внос и износ, посочи Върбанов. Някои застрахователни компании увеличават размера на застрахователната премия към товародателите и корабопритежателите, които оперират в Черноморския регион и ако тази ситуация се влоши, те биха отказвали да носят отговорност поради факта, че Черноморският басейн ще представлява театър на военните действия, каза още зам.-министърът на транспорта.
Източник: БНР (24.03.2022)
 
Промени в ръководствата на пристанище "Варна" и на летищата в София и Пловдив Министърът на транспорта Николай Събев освободи изпълнителния директор на „Транспортно строителство и възстановяване“ Божидар Джелебов заради договора по удълбочаването на пристанище "Варна", който се проверява от МВР и прокуратурата. С друга заповед на министъра Пламен Станчев поема управлението на летище "София“. Рокади има и в ръководството на летище "Пловдив", където проверка е установила загуби от 3 милиона лева за последните три години, съобиха от транспортното министерство.
Източник: БНР (13.04.2022)
 
Изплатените дивиденти от "Солвей Соди" ще достигнат 1,5 млрд. лв. Девненският индустриален конгломерат „Солвей Соди“ АД планира да изплати 111 млн. лв. дивидент на насроченото за 22 юни 2022 г. общо събрание на акционерите, показва поканата, подадена за вписване в Търговския регистър. Брутният дивидент на акция е по 17,49 лв. Данък дивиденти е 5%. Така дивидентът за последните 19 години ще достигне общо 1,45 млрд. лв., или по 229 лв. на акция. „Солвей Соди“ е най-големият содов завод в България и Европа за синтетично производство на калцинирана сода и най-големият европейски завод на Solvay с номинален капацитет от почти 1,6 милиона тона годишно. Компанията от гр. Девня има собствен ТЕЦ, фотоволтаична електроцентрала, кариера за добив на варовик, кариера за добив на каменна сол и други. 85% от продукцията на „Солвей Соди“ е за износ. Голям вътрешен клиент са заводите за стъкло в Търговище. Дружеството е свързано директно с държавното пристанище Варна-Запад чрез транспортни ленти за насипно товарене, а също притежава и съоръжения за товарене. През април 1997 г. държавата продаде 60% от тогавашното "Соди Девня" за 160 млн. долара на регистрирания във Виена Solvay. Основни акционери са белгийската Solvay и турската "Шишеджам". В миналото "Солвей Соди" се търгуваше на БФБ-София, но след търгово предложение от юни 2001 г. при цена от 13 лв. за една акция компанията бе отписана. От отписването й досега платените дивиденти са вече около 18 пъти повече от търговата цена. Все още редица малки акционери притежават акции в дружеството и получават дивидентите си. Основният акционер е "Солвей Шишеджам холдинг" АГ с 6 218 848 акции, или 97,97% от всички. Останалите акционери притежават 128 882 акции, за които през 2022 г. ще получат по 17,49 лв. на акция, или общо 2,25 млн. лв.
Източник: Инвестор.БГ (19.05.2022)
 
Ивайло Гавраилов е новият изпълнителен директор на "Пристанище Варна" ЕАД. До момента Гавраилов бе шеф на Българския морски квалификационен център. Той е родом от Варна. Завършил е "Експлоатация на флота и пристанищата" в Техническия университет, специализирал е пристанищен мениджмънт в Белгия. Кариерата му минава през различни позиции в порт Варна-Изток, ИА "Пристанищна администрация" и "Пристанище Леспорт" АД, на което е изпълнителен директор от 2006 до 2011 г. Две години по-късно оглавява БМКЦ. Гавраилов сменя на поста Петър Сеферов, който бе изпълнителен директор на "Пристанище Варна" от април 2015 г. Той е класиран на първо място в конкурса на Агенцията за публичните предприятия и контрол за борда на ДП "Пристанищна инфраструктура".
Източник: Труд (28.06.2022)
 
Одитните комитети към седем дружества работят неефективно, докладите са формални и не са насочени към намаляване на държавните разходи. С този мотив министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев прекрати днес дейността на структурите, които наблюдават вътрешните контролни системи. Министър Събев не е доволен от работата на одитните комитети в Пристанище „Бургас“ ЕАД, Пристанище „Варна“ ЕАД, летище „София“ ЕАД, пристанищен комплекс – Русе ЕАД, „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ и Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“.
Източник: Кеш (28.06.2022)
 
Русия пуска втечнен нефтен газ за България през Грузия Русия започва да доставя втечнен нефтен газ за България през черноморското пристанище Поти в Грузия. Това се налага, защото традиционните маршрути за износ остават затворени, предаде Ройтерс. Около 3 000 тона пропан-бутан от Сургут ще бъдат транспортирани с железопътен транспорт до град Поти, а след това с морски ферибот до българския град Варна. „Газпром” и „Сургутнефтегаз” доставят своите количества пропан-бутан от Сургут. Доставките на втечнен нефтен газ през Поти се планират поради ограничените възможности за продажби по другите основни маршрути за износ", заяви източник от индустрията. По данни на търговците България потребява около 30 000-35 000 тона пропан-бутан месечно. Самата тя произвежда около 10 000 тона месечно, а останалите внася от Румъния и Русия.
Източник: 24 часа (13.07.2022)
 
Над 5 млн. лв. товари са преминали през терминалите на „Пристанище Варна” ЕАД от началото на годината, като близо 1 млн. тона от общото количество е зърно. Ръстът спрямо 2021 г. е 33%, а за Варна-изток достига 150%. Складовете му в момента са пълни. Част от тях са заети с въглища и кокс, чиито обеми растат, но експедицията им е бавна. Затова се търсят възможности за разширяването на складовите стопанства в три стъпки – до една, две и три години. Целта е капацитетът да се разшири с над 120 000 куб. м, а товарооборотът на порта – с над 1 млн. тона. За реализацията й предстои увеличаване на числеността на експлоатационните отдели, оптимизация в административните структури и закупуване на нова производствена техника.
Източник: Труд (26.07.2022)
 
Продължава рехабилитацията на вълнолома във Варна Продължава вторият етап на ремонта на вълнолома на Пристанище Варна – Изток, видя репортер на Maritime.bg. Работата продължават сега, тъй като дейностите бяха забранени със заповед на градоначалника за периода на активния туристически сезон. За рехабилитацията на 463 метра от съоръжението бяха отпуснати 14 млн. лева от ДП “Пристанищна инфраструктура”. Строително-монтажните работи включват направа на укрепваща и защитна берма с бронировка от тетраподи, послойна опорна каменна призма от фракционна скална маса, матраци (габиони) под вода за укрепване на дъното и запълване на съществуващи вълногасящи кутии със скална маса пред вълнолома. maritime.bg/
Източник: Други (05.12.2022)
 
България предлага пристанищата в Русе и Варна да бъдат оборудвани допълнително България е предложила на ЕС проекти за допълнително развитие на пристанищата в Русе и Варна, за да може да се увеличат възможностите за оказване на логистична помощ за Украйна, съобщи служебният вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев. Разработва се вариант за ползване и на фериботния комплекс във Варна. Параходство "Българско речно плаване" от април досега е помогнало с превоза на около 200 хиляди тона зърно. Страната осигурява дизелово гориво за нуждите на земеделците в Южна Украйна. Алексиев съобщи, че България е успяла да издейства необходимата подкрепа в Съвета на ЕС за включването на Коридор 8 в основната европейска транспортна мрежа. По неговите думи това е сериозен успех за нашата страна. Вицепремиерът уточни, че се предвижда коридорът да бъде изграден до 2035 г., а днешното решение улеснява финансирането на проекти в Албания и Северна Македония.
Източник: БТА (06.12.2022)