Новини
Новини за 2002
 
Комисията за избор на първични дилъри на държавни ценни книжа е определила 24 финансови институции за първични дилъри, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите. За шестмесечен срок са избрани търговска банка "Биохим", БНП Париба - България, Булбанк АД, България - инвест АД, Българска пощенска банка, Банка ДСК, Евробанк, Ингбанк, Нефтинвестбанк АД, Обединена българска банка, Общинска банка АД, Първа инвестиционна банка, Райфайзенбанк (България), Росексимбанк АД, СЖ Експресбанк АД, СИБ -АД, ЦКБ, Юнион банк, софийският клон на Ситибанк, Банка Хеброс АД, Булброкърс АД, Елана АД, ДЗИ - инвест АД, Еврофинанс АД.
Източник: БТА (02.01.2002)
 
От днес до 28 февруари ще може да се обменя валута на 12-те страни от ЕС за новата парична единица евро в пет български банки – това са БНБ, Булбанк, ОББ, Биохим и Пощенска банка, предаде БНР. До 28 февруари БНБ ще заменя излизащите от обръщения национални валути за евробанкноти по фиксиран курс 1,95 лева. След 28 февруари БНБ ще започне и обмяната на евробанкнотите срещу левове. Евро се продава и в обменните бюра.
Източник: БНР (02.01.2002)
 
Тенденцията печалбата в банковия сектор да нараства се запазва и през ноември 2001 г., показват последните данни на БНБ за състоянието на банковата система. Положителният финансов резултат през този месец се е увеличил с 16.77 милиона лева спрямо октомври, достигайки 309.412 милиона лева за 11-те месеца на 2001 г. Увеличението е по-малко в сравнение с предходния месец, когато печалбата на банките се повиши с повече от 17 милиона лева. Трябва да се има предвид обаче, че голяма част от посочената сума е резултат на освободени провизии на финансовите институции, които сега се отчитат като печалба. Банките с активи над 800 милиона лева, включени в първа група, според класификацията на БНБ - Булбанк, Обединена българска банка и Банка ДСК, са генерирали ръст на печалбата от 9.5 милиона лева през ноември. Същите три кредитни институции формират положителен финансов резултат за единадесетте месеца на 2001 г. от общо 230.7 милиона лева, което се равнява на 75% от общата на сектора. Втора група, в която влизат шест банки с активи между 500 и 800 милиона лева ("СЖ Експресбанк", "Първа инвестиционна банка", "БНП - Париба", "Биохим", "Хебросбанк", "Пощенска банка"), е завършила ноември с обща печалба от 55.55 милиона лева, или с 5 милиона лева повече от октомври. Двете банкови групи формират почти 93% от целия положителен финансов резултат в сектора. Тези данни още веднъж доказват нуждата от консолидация в банковия сектор, при която от сега действащите 36 банки трябва да останат около 15-20, смятат финансисти. Това ще доведе и до по-качествени и разнообразни услуги за клиентите.
Източник: Дневник (03.01.2002)
 
Българските банки са приключили единайсетте месеца на 2001 г. с нетна печалба 309,412 млн. лв. Отчетеният през ноември финансов резултат се изчислява на 16,769 млн. лв., което представлява 5,7 % месечен ръст. Към края на ноември отпуснатите от банките кредити на фирми, граждани и домакинства и бюджета са за 4,144 млрд. лв. За месец те са нараснали с 3,75 %. Основен дял в увеличението имат кредитите за частни фирми. Банките от втора група - Пощенска, "Биохим", SG Експресбанк, Първа инвестиционна банка, Хебросбанк и БНП Париба, продължават да бъдат най-активни в кредитирането на частния сектор. За 11 месеца те са предоставили 995,269 млн. лв. След тях по този показател се нареждат трите най-големи по балансово число банки - Банка ДСК, ОББ и Булбанк, които държат 46,7 % от общия размер на активите на банковата система, а участието им в общата сума на печалбата се изчислява на 74,6 %
Източник: Черно море (04.01.2002)
 
Първият "царски" кредит беше отпуснат от Евробанк на слепия издател Тодор Андонов от Шумен. Той ще получи безлихвен заем от 10 000 лв., който трябва да върне до 4 години с 6 месеца гратисен период. С парите Андонов ще купи нови машини и ще разкрие 2 работни места. Лихвата по кредита е в размер на 9,65% годишно и ще се субсидира изцяло от Министерството на труда и социалната политика съгласно договора, подписан между Евробанк и ведомството. Банката ще отпуска кредити от максимум 15 000 лв. за срок най-много до 5 години за микрокредитиране на общините с най-голяма безработица. Годишната лихва ще се определя въз основа на основния лихвен процент на БНБ с надбавка от 4 пункта по кредитите за стартиращ бизнес и 5 пункта за вече съществуващ.Формуляри за кандидатстване за микрокредити има в бюрата по труда в 18-те общини, в които пилотно стартира проектът, припомниха от социалното ведомство. Документи има и в 3-те банки, които ще отпускат царските заеми - ОББ, Пощенска банка и Евробанк.
Източник: Сега (08.01.2002)
 
От днес десет клона на Обединена българска банка, разположени на територията на 18-те общини, включени в проекта "Гаранционен фонд за микрокредитиране" на Министерството на труда и социалната политика, започват да приемат документи на кредитоискатели. ОББ, Пощенска банка и Евробанк бяха избрани да финансират кредитите за малък и семеен бизнес. По проекта ще работят клоновете на ОББ във Видин, Враца, Лом, Монтана, Пазарджик, Разград, Силистра, Сливен, Търговище и Шумен. Лихвеният процент на ОББ ще бъде равен на основния лихвен процент, увеличен от 3 до 5 на сто в зависимост от целите на кредита. Изискваното обезпечение ще е от 100 процента, но не повече от 130 на сто. Кредитите за малък и семеен бизнес са в размер между 5 и 15 хиляди лв
Източник: Черно море (10.01.2002)
 
Главният директор за Централна и Източна Европа на "Америкън Лайф Иншурънс Къмпани" в Атина Анастасиос Омеридис ще бъде назначен за член на управителния съвет на Пощенска банка. Надзорният съвет на кредитната институция вече е подал молба до БНБ да издаде сертификат на Омиридис и вероятно той ще бъде получен до средата на януари. Новият мениджър ще отговаря за вътрешния контрол в банката. Анастасиос Омиридис е американски гражданин. Роден е на 10 септември 1967 г. във Филаделфия. Завършва бизнесадминистрация в университета "Уайдънър" в град Честър, щата Пенсилвания. Работи последователно в международната одиторска компания "ПрайсУотърхаус", а след това и в американската фирма "АМКОР електроникс". През 1996 г. започва работа в дъщерното дружество на американската животозастрахователна компания "Америкън Лайф Иншурънс Къмпани" (АЛИКО) в Атина. Именно АЛИКО притежава 50% от кипърския "АЛИКО/Си И Ейч Болкан Инвестмънт Холдинг", който е собственик на 86.24% от капитала на Пощенска банка. Другите 50% от кипърската фирма са собственост на "И Еф Джи Банкинг Груп" на гръцкия милиардер Спирос Лацис.
Източник: Банкеръ (14.01.2002)
 
Проблемът с дължимите над 700 хил. лв. към производители от "Пазарджик-БТ" за предадена продукция е на път да се реши. Зам.-изпълнителният директор на "Булгартабак холдинг" Георги Костов останал изненадан от проблема и обещал да отпусне средства на пазарджишкото дъщерно предприятие, след като проучи проблема. "Съмняваме се, че банка ОББ ще отпусне кредит от 2 млн. лв. на предприятието, след като оттам не са погасили заем от 3 хил. лв. към Пощенска банка", казаха местни производители. За случая с неизплатените пари за предаден тютюн делегацията е внесла протестна нота в Министерството на икономиката - за проблема са уведомени лично вицепремиерът Николай Василев, зам.-министърката на икономиката Любка Качакова и министърът на земеделието Мехмед Дикме.
Източник: Знаме-Пазарджик (25.01.2002)
 
“Булбанк”, Банка ДСК, “Биохим”, “Росексимбанк”, Пощенска банка и “СИБанк” са шестте финансови институции, които са били избрани за победители в търга за обслужване на митниците, съобщиха източници, близки до финансовото министерство.
Източник: Капитал (11.02.2002)
 
Акционерите на Пощенска банка решиха на извънредно общо събрание, проведено на 20 февруари, да бъдат емитирани тригодишни ипотечни облигации с общ номинал от 15 млн. лева. Управителният съвет на банката тепърва ще решава каква ще бъде доходността на ценните книжа и кога точно те да бъдат предложени на пазара. На извърнредното общо събрание освен представители на основния акционер "АЛИКО/Си И Ейч Болкан Инвестмънт", който притежава 86.24% от банката, са присъствали и пълномощници на "Банка ДСК", НДК, БТК и "Български пощи", които владеят миноритарни пакети от акции. Пощенска банка ще бъде петата кредитна институция, която ще се намеси на пазара на ипотечни облигации. На него вече се търгуват книжата на "Българо-американска кредитна банка", на СИБАНК и на Първа инвестиционна банка. БАКБ дори плати първата лихва на собствениците на нейни облигации. В средата на декември 2001 г. акционерното събрание на РОСЕКСИМБАНК също взе решение за емисия от ипотечни облигации, които ще излязат на пазара през 2002 година.
Източник: Банкеръ (25.02.2002)
 
Меморандум за разбирателство за съвместна дейност в областта на финансирането на одобрени по програма САПАРД проекти подписаха Министерството на земеделието и горите, Държавен фонд "Земеделие" и 14 търговски банки. Между тях са Пощенска, ОББ, Евробанк, ПИМБ. До момента по програма САПАРД са одобрени 64 проекта на стойност около 55 милиона лева.
Източник: БНР (15.03.2002)
 
Финансовото министерство започна проверка на сделките за приватизация на Пощенска банка и Експресбанк. Експертите ще ровят за нарушения в процедурите, както и за тайни анекси към договорите. Целта е да се разбере дали предишното правителство е поело скрити ангажименти към купувачите, както е в случая с Булбанк. При приватизацията й бившият финансов министър Муравей Радев еднолично е дал гаранции на купувачите "Уникредито" и "Алианц" за 100 млн. лв. Официално информацията не беше потвърдена от финансовото министерство.
Източник: Стандарт (04.04.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 18.ХII.2001 г. регистрира по ф. д. № 10646/91 промяна за "Българска пощенска банка" - АД: вписва като член на управителния съвет Асен Василев Ягодин.
Източник: Държавен вестник (09.04.2002)
 
През 2001 г. кредитният портфейл на Пощенска банка отбеляза ръст от 72%, като се увеличи от 180 млн. лв. до 310 млн. лв., съобщи Атанасиос Петропулос, член на УС на частната банка. Това ни поставя на четвърто място сред финансовите институции, кредитиращи икономиката и гражданите, но на трето място по отпуснати заеми за корпоративни клиенти, пресметна банкерът. От началото на тази година до края на февруари вече имаме 10% увеличение на кредитния портфейл, а до края на годината планираме увеличение с още 50%. Ние вярваме, че подкрепяме значително българската индустрия благодарение на по-усъвършенствания кредитен процес и сме добре приети от държавния и частния сектор. 95% от заемите са за български фирми, без да се смятат свързаните с големи мултинационални компании, добави той. Няколко известни международни компании са сред корпоративните клиенти на Пощенска банка. Сред 103-те големи имена, които финансира банката, са ГлоБул, Стомана, София мел, Дружба, стъкларският завод в Пловдив.
Източник: Пари (10.04.2002)
 
"Българска пощенска банка" e четвъртата кредитна институция в България, която емитира ипотечни облигации. Ценните книжа са с общ номинал до 15 млн. лв., което на практика е най-голямата по обем емисия, предлагана в страната до този момент. Облигациите са с тригодишен срок и фиксирана годишна лихва от 7.625 процента. Подписката започва от понеделник и ще продължи един месец - до 21 май. Облигациите ще се предлагат на ограничен кръг до 50 големи институционални инвеститори. Номиналът им е 1000 лв. "Вече имаме доста запитвания за записване на облигации и смятам, че подписката може да свърши и по-рано от установения срок", заяви за Александър Бебов от "Балканска консултантска компания", която е консултант на емисията. Мениджър на емисията е "Първа финансово-брокерска къща". Решението за издаване на ипотечни облигации беше взето от акционерите на проведеното общо събрание на 19 февруари 2002 г. Портфейлът от ипотечни кредити, служещ за покритие на облигациите, включва 1370 заема с обща стойност на непогасената главница към 31 март 2002 г. от 16.7 млн. лв., с което се изпълнява законовото изискване покритието на емисията да е минимум 110% от стойността на емисията. Всички кредити са деноминирани в лева, като общата стойност на обезпечението по тях е над 47 млн. лв.
Източник: Дневник (22.04.2002)
 
Дивидент от 44 ст. на акция ще изплати на акционерите си БПБ реши днешното им общо събрание, съобщи заместник-председателят на УС Теодор Каракасис. Печалбата на банката за м. г. след данъчно облагане е 4,5 милиона лева при 1,9 милиона лева за 2000 г. Тя ще бъде разпределена с дивидент изцяло. От вчера банката е започнала подписка за емисия ипотечни облигации на стойност 15 милиона лева. Датата на емисията е 22 май, а матуритетът на книжата - три години. Банката ще ги пласира сред пенсионни фондове, застрахователни компании и банки.
Източник: БТА (24.04.2002)
 
Цялата печалба на Българска пощенска банка за 2001 г. ще бъде разпределена под формата на дивиденти. Тя е над два пъти по-висока в сравнение с 2000 г. и възлиза на 4.5 млн. лв. след данъчно облагане. Така притежателят на една акция с номинал от 1 лев ще получи по 0.44 лв. дивидент. Основният акционер на банката - регистрираната в Кипър "AЛИКО/Си И Ейч Болкан Инвестмънт Холдинг", която притежава общо 86.24% от акционерния капитал на кредитната институция, ще вземе над 3.88 млн. лева. От общия размер на дивидента, предназначен за кипърската фирма, ще бъдат заделени 10% - 388 хил. лв., които ще бъдат платени на българското правителство. Това условие бе записано в договора за продажбата на Пощенска банка през 1998 и важи до края на 2003 година. Останалите 3.49 млн. лв. от печалбата на БПБ ще влязат по сметките на "AЛИКО/Си И Ейч Болкан Инвестмънт Холдинг" и ще бъдат разпределени по равно между двамата му акционери - "АЛИКО" и "Консолидейтид Юрофайнанс Холдингс" (CEH). "АЛИКО" е животозастрахователната компания на американския застрахователен гигант "Ей Ай Джи" (AIG), а "Консолидейтид Юрофайненс Къмпани" е част от "Европейската финансова група" на гръцкия магнат Спирос Лацис. Общото събрание на Пощенска банка, което се проведе на 23 април, одобри включването на още двама члена в надзорния съвет на банката. Това са Дейвид Уотсън и Андреас Василиу. Уотсън е работил почти 16 години в СИТИБАНК. Той е един от основателите на гръцката ХИОСБАНК, а преди да се присъедини към ЮРОБАНК, която е част от "Европейската финансова група", е бил главен изпълнителен директор на ПИРЕОСБАНК. Андреас Василиу пък се е занимавал 23 години със застраховане. В "АЛИКО" той отговаря за Централна и Източна Европа, Близкия Изток, Африка и Южна Азия.
Източник: Банкеръ (26.04.2002)
 
Инвестиционни посредници вече търсят кандидати за дяловете на "Банка ДСК" в Българска пощенска банка, но цената, която те искат за малко над 5% от капитала на Пощенска, е по над 9 щ. долара за акция на БПБ с номинал 5 лв., което прави повече от 4.6 млн. щ. долара за целия пакет. Това е точно три пъти над нетната стойност на активите, стоящи зад всяка акция от банката. За сравнение, мажоритарните пакети от повечето български банки бяха приватизирани на значително по-ниска чиста стойност. Тъй като по устав книжата на Пощенска банка са винкулирани, те трябва да бъдат предложени първо на останалите акционери. Основен собственик на БПБ с 86.24% от капитала й е американско-гръцката компания "АЛИКО/Си И Ейч Болкън холдингс лимитед", в която по 50% държат животозастрахователното дружество АЛИКО и фирма на гръцкия милионер Спирос Лацис. Малки дялове от Пощенска банка имат също държавните дружества БТК, "Български пощи", НДК и ДЗИ. Преди тези акционери да отхвърлят искането на "Банка ДСК" за продажба на 5-те й процента, касата не може да предприеме официални действия по предлагането на книжата на други инвеститори
Източник: Банкеръ (07.05.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 22.I.2002 г. по ф. д. № 10646/91 промени за "Българска пощенска банка" - АД: заличава като член на управителния съвет и изпълнителен директор Оливър Джон Уитъл; вписва като главен изпълнителен директор Панайотис Варелас; дружеството ще се представлява заедно от всеки двама от изпълнителните директори Дейвид Джеймс Бартън, Панайотис Варелас и Теодор Каракасис.
Източник: Държавен вестник (10.05.2002)
 
От понеделник столичният хотел "Шератон София Балкан" АД има нов мажоритарен собственик. На блоковия сегмент на Българска фондова борса досегашният основен акционер ДЕУ прехвърли 320 859 акции, или 67.05 процента от капитала на дружеството на няколко необявени официално засега компании. Покупката беше осъществена чрез четири блокови сделки при цена от 146.41 лева всяка. Това е рекордна стойност за акциите на дружеството и въобще най-високата цена на акция в историята на българската борса досега. Инвестиционен посредник по сделката беше "Пощенска банка", което частично потвърди слуховете, че зад сделката стои гръцката "Лацис груп", която чрез EFG Eurobank Ergasias е между акционерите на "Пощенска". Представители на хотела не коментираха кои са новите собственици на дружеството. Според брокери обаче две от дружествата, които придобиват пакети от по 23.47%, са български. "Аксон-България" са купили 13.41% от акциите и EFG Eurobank Ergasias - 6.7%. "Аксон-България" са един от официалните вносители на автомобилите "Опел" в България, а изпълнителен директор на дружеството е Панделис Газдоглу. Тази информация обаче не бе потвърдена от друг източник. Според друга информация акциите са закупени от туроператорската компания Greek hotels, компанията за продажба на телекомуникационно оборудване "Германос" и Eurobank Properties, която е дъщерно дружество на "Лацис груп", специализирано в бизнеса с недвижими имоти. Според други източници на проведеното в понеделник общо събрание на акционерите в съвета на директорите на "Шератон" е избран председателят на Управителния съвет на гръцката компания "Германос" Панос Германос, а от борда по негова молба е бил освободен представителят на "Стар Ууд" и изпълнителен директор на дружеството Щефан Зиберг. Oт хотелиерското дружество обаче не представиха никаква информация за решенията на Общото събрание и тази информация засега остава непотвърдена. Изпълнителният директор на "Германос" за България Аристотелис Фотилас заяви, че няма информация за участие на компанията в покупката и управлението на Шератон. Въпреки противоречивата информация за купувачите повечето играчи на борсата смятат, че де факто купувач на пакета е именно гръцката групировка "Лацис", а разделянето на пакета на четири части е с цел да се избегне законовото изискване на останалите акционери да бъде предложено изкупуване на книжата при същата рекордна цена.
Източник: Дневник (14.05.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира по ф. д. № 10646/91 промени за "Българска пощенска банка" - АД: допуска поправка на явна фактическа грешка в решение № 22 от 16.V.2000 г. по партидата на "Българска пощенска банка" - АД, както следва: вписва промяна в предмета на дейност: публично привличане на влогове, използване на привлечените парични средства за предоставяне на кредити и за инвестиции за своя сметка и на собствен риск, банката извършва и следните търговски сделки: сделки с менителници, записи на заповед и чекове, сделки с чуждестранни средства за плащане и с благородни метали, съхранение на предмети и ценни книжа и предоставяне на банкови касети срещу заплащане, сделки по чл. 54, ал. 1 ЗППЦК, гаранционни сделки, извършване на операции по безкасови плащания и клиринг на чекови сметки на други лица, покупка на вземания, произтичащи от доставка на стоки или предоставяне на услуги, и поемане на риска от събирането на тези вземания (факторинг), финансов лизинг, издаване и управление на банкови карти; сделки с финансови фючърси и опции; инструменти, свързани с валутни курсове и лихвени проценти; придобиване и управление на дялови участия, предоставяне на съвети и консултантски услуги на дружества относно капиталовата им структура, промишлена стратегия и свързани с това въпроси, както и консултации и услуги относно преобразуване на дружества и сделки по придобиване на предприятие, консултации относно потрфейлни инвестиции, всякакви други банкови сделки, разрешени от централната банка (след получаване на съответното разрешение).
Източник: Държавен вестник (18.05.2002)
 
Националният осигурителен институт изготви и разпространи своя класация на работодателите. Тя съдържа имената на 50 компании, в които средната заплата за миналата година надхвърля 700 лева. Те са подредени в пет групи, според броя на заетите. С най-големи разходи за осигуряване на един служител са десет фирми, в които работят между 50 и 100 души. При тях средната заплата е 823 лева. В почетния списък на НОИ присъстват и шест банки. "Търговска банка на Гърция (България)" е сред най-коректните платци на социални осигуровки в групата от фирми с персонал до 100 души. Според официално разпространената информация, софийският клон на "ИНГ Банк", "БНП-Париба (България)" и Пощенска банка също са сред призьорите на НОИ, но в групата на дружествата, в които, според НСИ, работят до 250 души. А "Райфайзенбанк (България)" и "Банка ДСК" са лидери сред фирмите с повече от 250 служители. Сред работодателите, извършващи най-високи осигуровки, се нарежда и държавната Банкова консолидационна компания. Явно в бързината да публикуват класацията си служителите на НОИ са допуснали някои досадни грешки, като са поставили Пощенска банка в групата от фирми с персонал под 250 души, а спестовната банка в тази - над 250. Според данните, които Българска пощенска банка всеки месец изпраща в БНБ, на трудов договор в нея работят около 1200 души, а в "Банка ДСК" - над 5500. Впечатление прави слабото участие на приватизираните предприятия, които са изрядни към НОИ. Като положителен пример се сочат единствено "Юнион Миниер Пирдоп Мед" и "Амилум". Още 21 компании с чуждестранно участие (без банките) - повечето от които вносители, демонстрират своята ангажираност към бюджета. Сред тях са трите най-големи одиторски компании - "Кей Пи Ем Джи", "ПрайсУотърхаусКупърс" и "Делойт и Туш", "Болкан нюз корпорейшън" - собственик на Би Ти Ви, както и операторите "МобилТел" и "Мобиком". Сред най-коректните платци е и посолството на Великобритания. Изрядните държавни предприятия са осем. Това са "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", "Булгартабак холдинг", "Благоевград-БТ", "Кинтекс", рудник "Трояново север", РВД и "Електроразпределение-Пловдив". Интересно е присъствието на шест неизвестни кооперации и сдружения сред топработодателите.
Източник: Банкеръ (18.05.2002)
 
Руската компания "Лукойл", в консорциум с "Лацис груп", е обявена за изключителен купувач на 23.17% от акциите на гръцката държавна нефтопреработвателна компания Hellenic Petroleum. Решението е взето от гръцкото правителство в понеделник. Това става ясно от разпространено до медиите прессъобщение на компанията. Hellenic Petroleum заема 60% дял от пазара на дребно за горива в Гърция. На едровия пазар на нефтопродукти делът на компанията е 25%. В активите на Hellenic Petroleum е включено нефтопреработвателно предприятие в град Аспропиргос, чийто капацитет е 140 000 барела нефт дневно и нефтопреработвателно предприятие в столицата на република Македония - Скопие. Компанията е в процес на изграждане на тръбопровод за нефтопродукти между градовете Солун и Скопие. Hellenic Petroleum има структури в Албания и Грузия, като през последните години е в процес на непрекъснато разширение на дела си на пазарите в региона, става ясно още от прессъобщението. Оборотът на Hellenic Petroleum през 2000 г. е бил 3.792 милиона евро, а печалбата й 194 милиона евро. През следващата година под влияние на ниските маржове на пазара за преработка на нефтопродукти показателите на компанията се снижават съответно до оборот 3.377 милиона и печалба от 60 милиона евро.
Източник: Дневник (21.05.2002)
 
Пощенска банка продаде ипотечни облигации за 12 млн. лв. на петнайсет финансови институции. Това стана известно след изтичане на крайния срок на обявената от банката подписка за продажба на книжата - 21 май. От банката поясниха, че от проявилите интерес осем са кредитни институции, шест са пенсионни фондове и един - инвестиционен посредник. Емисията е предназначена единствено за институционални инвеститори. Въпреки проявения интерес от страна на клиенти на банката емисията не е предназначена за частни лица. Агент по пласирането на емисията е Първа финансова брокерска къща, а ко-мениджър - Балканска консултантска компания. Облигациите са с падеж след 3 години, а номиналът на една облигация е 1000 лв. Годишната лихва по дълговите книжа е 7.625% с плащане на всеки шест месеца, първото от което ще бъде на 21 ноември т. г. В България до момента има предложени и записани пет емисии ипотечни облигации заедно с тази на Българска пощенска банка. Една емисия на Първа инвестиционна банка на стойност 5 млн. EUR, две емисии от Българо-американска кредитна банка съответно на стойност 3.2 и 5.5 млн. EUR и една емисия на СИБанк на стойност от 1.7 млн. лв. На пазара има и една емисия обикновени облигации, емитирани от ОББ. Тя е на стойност 15 млн. лв. и фиксиран купон от 7.5% на годишна база.
Източник: Пари (28.05.2002)
 
Овергаз е сключил договори с пет банки, които ще отпускат кредити на потребителите на природен газ, обслужвани от дружествата на "Овергаз". Това са ОББ, ДСК, Булбанк, Пощенска и Ситибанк, съобщи вчера изпълнителният директор на "Овергаз" Сашо Дончев. Кредитите са с 24 или 30-месечен срок на изплащане и 10% лихва, като стойността им може да бъде 2500-3000 лв. Толкова струват газовите уреди, необходими за средно жилище. Първоначално на съответното газоразпределително дружество се плащат само 30% от стойността им. "Овергаз" гарантира пред банките връщането на кредита, като в случай на неизплащане се разплаща с банката и взима уредите.
Източник: Сега (03.06.2002)
 
Управителният съвет на "Българска пощенска банка" АД, София, на основание чл. 208 ТЗ свиква първо общо събрание на облигационерите на банката на 22.VII.2002 г.в 10 ч. в заседателната зала на банката, пл. България 1, София, при следния дневен ред: 1. избиране на представители за защита интересите на облигационерите пред банката; проект за решение ОС избира представители, посочени от облигационерите; 2. разни. Поканват се всички облигационери или писмено упълномощените им представители да участват в общото събрание. Проверката на кворума започва в 9 ч. и 30 мин. При липса на кворум на основание чл. 227 във връзка с чл. 214, ал. 5 ТЗ общото събрание ще се проведе същия ден в 10 ч. и 30 мин. при същия дневен ред и на същото място.
Източник: Държавен вестник (21.06.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 19.III.2002 г. регистрира по ф. д. № 10646/91 промяна за "Българска пощенска банка" - АД: вписва като член на управителния съвет Анастасиос Омиридис.
Източник: Държавен вестник (25.06.2002)
 
Axxon Bulgaria продаде дела си в Шератон София хотел Балкан на цената, на която го придоби на 13 май тази година. Разликата в цената 146.41 лева тогава и 144.45 лева сега се дължи на по-ниския курс на долара през последните месец и половина. На 13 май 67-те процента на мажоритарния собственик Daewoo в хотела бяха купени от консорциум от гръцки фирми, в който освен Axxon Bulgaria /с 13.41%/ влизат Grecotel /с 46.935%/ и EFG Eurobank Ergasias /с 6.7%/. Делът на Daewoo беше разбит между четири собственика с цел да не се отправя търгово предложение.
Източник: Пари (28.06.2002)
 
Банка ДСК преговаря с мажоритарния собственик на “Пощенска банка” ALICO/CEN Balkan Holdings Limited да продаде дела си от 5.2% в “Пощенска банка”, съобщи главният изпълнителен директор на Пощенска банка Панайотис Варелас. Той допълни, че още не е постигната договорка за цената, по която ще стане изкупуването.
Източник: Капитал (01.07.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 5.IV.2002 г. по ф. д. № 10646/91 промени за "Българска пощенска банка" - АД: вписва като изпълнителни директори Константинос Константелос и Атанасиус Дионисиус Петропулос; дружеството ще се представлява заедно от всеки двама от изпълнителните директори Дейвид Джеймс Бартън, Панайотис Варелас, Теодор Каракасис, Константинос Константелос и Атанасиус Дионисиус Петропулос.
Източник: Държавен вестник (02.07.2002)
 
Кърджалийският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение № 380 от 29.III.2002 г. по ф. д. № 1055/92 промени за "Българска пощенска банка" - АД, клон Кърджали: освобождава Тодор Николов Чанев и Гинка Николова Мандаджиева като прокуристи на дружеството и вписва за прокуристи Николай Иванов Момчилов и Виолета Борисова Кузева, които ще управляват и представляват дружеството заедно.
Източник: Държавен вестник (09.07.2002)
 
Търговищката компания "Корела" АД има вземания над 350 хиляди лв. от варненската корабостроителница, които не могат да бъдат събрани. Това е станало причина предприятието да бъде обявено в несъстоятелност, тъй като е останало без оборотни средства, съобщи синдикът на "Корела" Петър Бонев. Корела АД има неизплатени задължения за заплати към 36-те си работници за повече от 40 хил. лева. Предприятието не обслужва кредита, отпуснат от през 1999 г. от Българска пощенска банка, чиято главница без натрупаните досега лихви е 80 хиляди лева. Търговищкото дружество има и задължения към бюджета. Според Агенцията за събиране на държавни вземания те са над 500 хиляди лева. "Корела" АД е специализирана в производството на корабни електротабла и оборудване. Предприятието е приватизирано през 1997 г. Мажоритарен акционер в него става Българо-холандският приватизационен фонд, който купува 70% от акциите на търговищкото предприятие по линия на масовата приватизация. Останалите 30% са разпределени между работници в дружеството и индивидуални участници от цялата страна. Впоследствие Корела регистрира две дъщерни предприятия - "Корела" 2000, която от средата на миналия месец е в ликвидация, и "Униел". "Униел" работи успешно, а неин основен партньор е русенската корабостроителница.
Източник: Дневник (11.07.2002)
 
В крупна финансова измама бе обвинен бизнесменът Панчо Илиев. Като управител на фирма “PNL” ЕООД той е задлъжнял общо към три банки. Изтеглените кредити са в размер на 14 128 лева, като четири пъти са залагани едни и същи луксозни автомобили. Далаверата е завъртяна през есента на 1992-ра. Тогава Панчо Илиев изтегля първия заем от 4 900 000 стари лева от Пощенска банка. Целта му е да изгради малко предп риятие за месопреработка, а залог са три автомобила - “Мерцедес”, “Пежо” и автобус “Икарус”. Същия месец тегли втори кредит от 4.5 милиона стари лева от Банката за земеделски кредит срещу същите автомобили, част от които вече са продадени. Други 3 милиона бизнесменът взема от “Туристспортбанк”, като залага освен петте возила и “Ланча Тема”, която е регистрирана на друго лице. Междувременно бизнесменът печели търг за консервната фабрика в Перущица и иска от Пощенска банка втори кредит, за да доплати предприятието. Обвинението, повдигнато срещу Панчо Илиев, е по член 211 от НК за измама в особено големи размери, която се наказва със затвор от три до десет години. Върнал съм всички борчове и се надявам да изчистя най-скоро имиджа си, заяви пред “Марица” бизнесменът от Перущица. В момента той е под домашен арест. Две от трите банки, от които са изтеглени парите, отдавна са обявени в несъстоятелност. Във фалит по настояване на Пощенска банка е и фирмата, от чието име са взети кредитите.
Източник: Марица (18.07.2002)
 
Нов цех за производство на облицовъчни плочки се открива в завод "Шамот", Елин Пелин. Стойността на инвестицията е 3 милиона и 500 хиляди лева, съобщиха от пресцентъра на "Синергон Холдинг". Основните средства са осигурени от "Синергон Холдинг", който е мажоритарен собственик. Останалите са кредит от Пощенска банка и собствени средства на завод "Шамот". Капацитетът на новата поточна линия, 1400 кв. м. плочки за едно денонощие, или 500 000 кв. м. годишно. В производството са заети 150 човека. Разчетите на средствата са показали бърза възвръщаемост на инвестицията.
Източник: БТА (22.07.2002)
 
Облигационерите на Пощенска банка избраха на общо събрание свой представител, който да защитава интересите на притежателите на облигации на частната банка с всички произтичащи от закона задължения. Това е представителят на пенсионноосигурителна компания Доверие Стоян Тошев, съобщи Асен Ягодин, член на управителния съвет на Пощенска банка. Физическото лице, което ще представлява облигационерите, ще бъде излъчвано на всяко конкретно тяхно събиране, като те ще се правят при необходимост.
Източник: Пари (23.07.2002)
 
ДКЦК реши също да се впише в регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 3 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа като емитент Българска пощенска банка АД-София и емисията й ценни книжа в размер на 12 000 ипотечни облигации.
Източник: Пари (25.07.2002)
 
Единадесет фирми станаха съучредители на новото сдружение с нестопанска цел "Икономическо развитие на община Мездра". Идеята е на общинската управа, а сред основателите на неправителствената организация са местният клон на "Пощенска банка", "Леденика" - АД, "Балканкар Искър" - АД, "Ритлите" - АД, "Техкерамика" - АД. Основната цел на новото сдружение е да съживи икономиката. Финансирането на дейността му ще става от събрания членски внос, от дарения и доброволен труд от учредителите.
Източник: Шанс Експрес - Враца (05.08.2002)
 
От 3 месеца усилено се развалят арендни договори със софийското Ар еф енд ти ЕООД, което обработваше около 35 000 дка земя в Добруджа. Дружеството е преустановило дейността си и драстично намалява наетата земя, съобщи нотариус Веселин Томов, при който се подписват анексите за прекратяване на отношенията със собствениците. Не е ясно дали фирмата е в неплатежоспособност, но няма обявен фалит, категоричен е той. Пожънатата реколта от пшеница е взета от Българска пощенска банка за покриване на дълговете на Ар еф енд ти. От 4 месеца дружеството е пред фалит заради сушата, начина на обработка на нивите и некоректни взаимоотношения с доставчици, коментират земеделски стопани. По неофициална информация бившият изпълнителен директор Мартин Уест развива друга дейност във Варна и арендува земя във Видин. Шотландецът, който получи награда за най-добър инвеститор в земеделието за 2000 г., е освободен от май от ръководството на Ар еф енд ти и не притежава собственост в нея. Уест навлезе в земеделието в Добруджа през 1997 г. и привлече собствениците на ниви с авансово изплащане на половината от годишната рента. Не всички, доверили му земята си, обаче получиха пари за 2002 г. От софийския офис на Ар еф енд ти информират, че в зависимост от продукцията ще се разплатят в края на годината с арендодателите си, каза техният представител в Крушари Николай Колев. Той е приел 130 молби за прекратяване на арендните договори, но не всички са развалени. Софиянци решавали кои отношения и кога да се прекратят. На тази стъпка се решавали предимно собствениците, които искат да си продадат земята. Тези, които подпишат анекса, губят правото да получат рента за миналата и тази стопанска година и не могат да имат повече претенции към фирмата, обясни нотариус Томов.
Източник: Пари (05.08.2002)
 
“Българска пощенска банка” АД инвестира в модерен компютърен офисцентър на ул. “Димитър Хаджикоцев” в столичния квартал Лозенец. Трите етажа на компютърния център са в нова сграда с 800 кв. м застроена площ. Центърът предвижда около 110 работни места и има 2400 кв. м ЗРП и 9600 куб. м застроен обем. Проектант на интериорите и обзавеждането е Студио за архитектура и дизайн “Дикански”. Главен изпълнител на строително-монтажните работи е фирма ЕТ “Венцислав Павлов”. Инвеститорският контрол е на инж. Веселин Марчовски.
Източник: Строителство Градът (07.08.2002)
 
До няколко дни ипотечните облигации на Българска пощенска банка ще се появят за вторична търговия на фондовата борса. В края на миналата седмица съветът на директорите на БФБ-София взе решение да приеме емисията за търговия на облигационния си пазар, като датата на първата котировка ще бъде на втория работен ден след подписването на договора за регистрация. Дебютната дългова емисия на Българска пощенска банка беше пласирана през май т. г. Първичното предлагане на облигациите бе непублично и протече при огромен интерес от страна на институционални инвеститори, които изкупиха целия обем на емисията. Сега книжата започват да се търгуват вторично на борсата, с което се дава възможност за покупки на други институционални инвеститори, както и на по-дребни играчи. Облигациите на Пощенска банка са тригодишни. Общият им брой е 12 000 с номинал 1000 лв. всяка. Доходът от една облигация е 7.625% годишно. Лихвата е с шестмесечен период на плащане, а главницата се възстановява на падежа на 22 май 2005 г. Облигациите на Пощенска банка ще са шестата дългова емисия на българска финансова институция, търгуваща се на фондовата борса. Досега на БФБ-София са регистрирани обикновените облигации на Обединена българска банка, както и четири ипотечни емисии - по една на Стопанска и инвестиционна банка и Първа инвестиционна банка, както и две емисии на Българо-американска кредитна банка.
Източник: Пари (13.08.2002)
 
Около 9 млн. долара от цялата сума на тегления от Централния универсален магазин заем от 9,5 млн. долара ще отидат за връщане на пари на собствениците на универмага, които те са инвестирали над ангажиментите си по приватизационната сделка. Това разкри Таня Гюрова, изпълнителен директор на ЦУМ. Шефката на търговския център обясни, че по приватизационния договор ангажиментите за инвестиции от 9 млн. долара отдавна са надхвърлени и акционерите са вложили в ремонта на сградата над 31 млн.долара. По-големият обем на инвестициите се наложил, за да бъде направен качествен луксозен ремонт на сградата под ръководството на виден английски консултант, обясни тя. Търсенето на средства по ремонта преминало през опит за облигационен заем в размер на 8 млн. евро през 2000 г. 2, но той се провалил. Набраните с емисията средства трябваше да бъдат използвани за оборотно финансиране и погасяване на краткосрочни задължения на ЦУМ към мажоритарния собственик Риджънт пасифик груп в размер на 7 млн. EUR. Това трябваше да бъде най-голямата публична емисия и да се пласира през фондовата борса, но по-късно акционерите се отказали от нея. Те решили пряко да кредитират със собствени средства реконструкцията и модернизацията на сградата, но поставили условието да се намери начинът, по който след края на ремонтните работи, парите им да бъдат върнати. Синдикираният заем от Пощенска банка и Хебросбанк, с който ще бъдат възмездени собствениците на ЦУМ, трябвало да се върне до 5 години. Сградата е ипотекирана по всички изисквания на банковото законодателство в България, без ипотека кредитът е невъзможен, каза още Гюрова. Данъчната оценка на сградата е за 24 млн. лв., което малко надвишава стойността на заема, каза Кремена Весова, юридически съветник на ЦУМ.
Източник: Монитор (14.08.2002)
 
Управителният съвет на Синергон Холдинг АД уведомява акционерите на компаниията, че могат дивидента за 2001 г.в офисите на Пощенска банка АД. Дивидентът е в размер на 0.17 лв. на акция след приспадане на данъка.
Източник: Труд (27.09.2002)
 
Инвестиционният посредник с най-много сделки с акции на Българска фондова борса - София от началото на годината до сега е Авал ИН - общо 2 555 сделки. Най много изтъргувани акции са минали през инвестиционният посредник ФК Карол (20,661 милиона акции), а по оборот лидер е Българска пощенска банка (119,949 милиона лева).
Източник: ComputerWorld e-Daily (10.10.2002)
 
Изпълнителният директор на "Пощенска банка" Константинос Константелос ще напусне банката в края на годината. Константелос е представител на гръцката EFG Eurobank Ergasias, която е мажоритарен собственик на "Пощенска банка" в консорциум с американското застрахователно дружество ALICO. Той е директор на отдела за банкиране на дребно. "Все още няма яснота кой ще заеме моето място, но имаме желание това да е българин, който или ще бъде повишен от структурите на банката, или ще бъде привлечен от друга банка", коментира Константелос. Той ще продължи работата си като регионален директор на EFG Eurobank Ergasias, базиран в Атина.
Източник: Капитал (14.10.2002)
 
Изпълнителният директор и член на УС на Българска пощенска банка Дейвид Бартън се оттегли от поста си и ще остане в банката като старши съветник. Бартън ще продължи да е член на изпълнителния комитет и на кредитния съвет на институцията. На мястото на Бартън бе назначена Даниела Хубева, която освен че ще е член на управителния съвет, ще бъде и главен финансов директор. Хубева ще отговаря за счетоводството, бюджета, анализа и отчетността на институцията.
Източник: Банкеръ (15.10.2002)
 
Изпълнителният директор на ОББ Радка Тончева бе обявена вчера за "Банкер на годината". Банкерката бе отличена за най-ефективно управление през 2002 г. Шефът на управителния съвет на SG Експресбанк Санди Жилио получи приз за банкер, спечелил доверието на клиентите. Панайотис Варелас, управител на Пощенска банка, беше награден за мениджър на най-динамично развиваща се банка.
Източник: Сега (06.12.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 7.Х.2002 г. вписа по ф. д. № 10646/91 промяна за "Българска пощенска банка" - АД: заличава като член на надзорния съвет Гроздан Спасов Караджов.
Източник: Държавен вестник (13.12.2002)
 
Най-добрите инвестиционни посредници през 2002 година са "Карол", "Юг Маркет" и "Авал Ин" - с 3300. В най-важната категория - най-голям оборот в левове през годината - първа се класира Българска пощенска банка, реализирала оборот в размер на 121 млн. лв. (по-голямата част от него се дължи на сделката за "Шератон"). Нейни подгласници са финансовите къщи ФАР и "Първа ФБК". През тази година на Българската фондова борса са изтъргувани 311 799 947 броя акции, което е с 340% повече от миналата година. Реализираният оборот на борсата е малко над 416 млн. лева. Броят на сделките се е увеличил с 86% спрямо 2001 година.
Източник: Банкеръ (28.12.2002)