Новини
Новини за 2003
 
Подуправителката на БНБ Емилия Миланова издаде сертификат на Борислав Моянов за член на управителния съвет на Пощенска банка. Моянов е назначен на мястото на Константинос Константелос, който отговаряше в Пощенска банка за банкирането на дребно.
Източник: Банкеръ (03.02.2003)
 
Подуправителят на БНБ и шеф на управление "Емисионно" Мартин Заимов е подал оставка. В сряда той е информирал за решението си управителя на централната банка Светослав Гаврийски. Очаква се оставката да бъде съобщена пред членовете на управителния съвет на БНБ в четвъртък. Новината беше потвърдена и от самия Заимов, който мотивира решението си с оферта от Пощенска банка, получена в последните дни. Той допълни, че е предпочел да напусне поста си веднага, за да не бъде упрекнат в конфликт на интереси. От самата "Пощенска" също потвърдиха информацията, че шефът на валутния борд ще заеме поста главен изпълнителен директор на банката.
Източник: Дневник (20.02.2003)
 
Управителният съвет на БНБ е приел по принцип оставката на подуправителя на централната банка Мартин Заимов. По същество не можем нито да приемем оставката, нито да го накараме насила да остане, коментира проф. Гарабед Минасян,член на УС на БНБ. Според управителя на БНБ оттеглянето на Заимов няма да създаде проблеми в централната банка и функционирането на Валутния борд. Трудно ще се намери временен шеф на борда, коментира гуверньорът. Той обяви, че е готов да се кандидатира за нов мандат на същия пост. Въпреки това напускането на УС с оставка е тълкувателно, смятат банкови юристи. Оставка може да подават членовете на съвета, пише в Закона за БНБ. Управителят и подуправителите се назначават от парламента и се кълнат пред него. Заимов бе избран през юни 1997 г. с мандат от 6 г. за подуправител и шеф на управление Емисионно заедно с целия УС на банката. Законът за БНБ не уточнява какъв е редът на напускането на тези постове по собствено желание. Според самия Заимов той е запознал с намерението си управителя на БНБ Светослав Гаврийски и очакваше до края на работния ден да бъде взето решение по въпроса. Той обяви, че има предложение от Пощенска банка за място в изпълнителното ръководство, но не пожела да коментира нито евентуалното си назначение, нито процедурата с оставката. Процедурата за избор на наследник на Заимов също е спорна, твърдят банкови юристи. Тъй като шефът на емисионното управление е избран по предложение на управителя, най-вероятно е Светослав Гаврийски да трябва да направи предложение в Народното събрание за проемането на оставката. Той трябва да предложи нов председател на Валутния борд, който да изкара оставащите три месеца от мандата. Такава практика няма. Не е ясно също дали Народното събрание ще гласува нови 6 години на следващия подуправител, или само довършването на мандата.
Източник: Пари (21.02.2003)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще може да предприеме организирано отстъпление от българското винопроизводство, в което през 1998 г. вложи 22.2 млн. евро. Парите бяха инвестирани в широкорекламиращата се фирма "Домейн Бойар", която е сред големите износители на български вина в чужбина. Според бизнесмени от винарския бранш, ОББ, в която ЕБВР притежава 10% от акциите, преговаря с Пощенска банка за създаването на консорциум, който да отпусне седемгодишен заем на "Домейн Бойар". На една от последните неформални срещи на шефовете на винзаводи се обсъждало, че компанията се надява да получи от банковия консорциум кредит от 12 млн. евро. "Винпром - Русе" и "Домейн Бойар", която е собственик на винзаводите в Ямбол, Стралджа, Кортен, Бяла и Шумен, са под шапката на регистрирания в Люксембург холдинг "Бойар Истейт Ес Ей". Тридесет и девет процента от капитала му са собственост на американската "Сийборд корпорейшън", а 36.5% - на "Бойар интернешънъл". Малки пакети акции имат още ЕБВР и няколко фирми. Във винарския бранш се говори, че ако двете банки постигнат споразумение да отпуснат заема от 12 млн. евро, той ще бъде обезпечен с корпоративна гаранция от люксембургския холдинг, с ипотека върху земята и сградите на русенския винпром и на винзаводите на "Домейн Бойар" в Шумен и в Сливен и с особени залози върху машините, съоръженията и готовата продукция в тях. Ако получи кредита от ОББ и Пощенска банка, "Домейн Бойар" ще може да погаси дълга си към ЕБВР предсрочно. А чиновниците от европейската банка ще затворят тази страница от историята на кредитната си дейност в България. Заемът за "Домейн Бойар" се очерта като едно от тежките финансирания, които банката предостави на български частни фирми. През 2000-а - две години след получаване на заема, "Домейн Бойар" имаше затруднения с обслужването му. Това наложи кредитът да бъде реструктуриран, като в схемата се включиха американската фирма "Сийборд корпорейшън" и закупеното от нея "Винпром Русе" АД. Вследствие на това обединение през 2001 г. се роди "Бойар Истейтс Ес Ей".
Източник: Банкеръ (29.04.2003)
 
Печалбата на Българска пощенска банка за първото тримесечие на годината е 2.8 млн. лв.. Отпуснатите от нея жилищни и потребителски заеми надхвърлят 62 млн. лева. Кредитите, предоставени на фирми, са над 310 млн. лева.
Източник: Банкеръ (07.05.2003)
 
До две седмици Българска пощенска банка започва да отпуска кредити на малки и средни фирми по програмата си "Партньори", съобщи Елена Бочева - ръководител на отдела за малки бизнескредити в банката. Различните потребителски заеми от новия пакет на банката са структурирани в три подпрограми - Практика, Практика плюс и Практика бонус. Кредитите по тях са с таван 250 000 лева, като третият вид е само за досегашни клиенти на банката. Двата вида инвестиционни кредита се наричат Практика Прогрес. По единия от тях - Кредит Прогрес, се отпускат заеми до 500 хиляди лева. Вторият е насочен към малките предприятия и е с кредитен таван 40 000 лева и гратисен период от 6 до 8 месеца. На пресконференцията бе съобщено, че през изтеклите три седмици от промоцията на предлагания от Българска пощенска банка "Бърз кредит" са отпуснати 2700 потребителски кредита за повече от 7 милиона лева. Според офертата на банката отпускането на такъв потребителски кредит до 5 хиляди лева става за 20 минути.
Източник: Дневник (08.05.2003)
 
Първите десет банки в страната контролират точно 76% от общите банкови активи, които достигнаха 14.9 млрд. лв. през първото тримесечие на 2003 година, сочат данните на Българска народна банка (БНБ). Всъщност тези кредитни институции образуват първите две банкови групи според класификацията на БНБ. Силната концентрация на активи, депозити и отпуснати кредити показва нарасналата необходимост от консолидация в сектора. Понастоящем в страната оперират общо 34 банки, от които шест са клонове на чуждестранни институции. В първите десет най-големи банки влизат освен "Великата триада" на първа група (Булбанк, Банка ДСК и ОББ) още Биохим, Пощенска банка, Райфайзенбанк, Росексимбанк, Хеброс, ПИБ и СЖ Експресбанк, които са във втора група. На първите десет банки се падат 74% от всички отпуснати кредити, които в края на март са общо 6.938 млрд. лв. Заемите вече достигат 46% от банковите активи при 41% в края на 2002 г. На първа група се падат 38% от всички заеми, а на втора - 36 на сто от тях. При депозитите, които през първото тримесечие са на обща стойност 11.1 млрд. лв., също се наблюдава свръхконцентрация в първите две банкови групи. Те са привлекли общо 77% от общия ресурс в банковата система. Първа група държи първенството, тъй като общата сума на депозираните средства там приближава 45 на сто от всичките влогове в сектора. От общата банкова печалба, която за първите три месеца на 2003 г. е 125.4 млн. лв., на първите десет банки се падат 83%. Първа банкова група е допринесла за 63% от този финансов резултат, а на втора група се падат останалите 20 на сто. За първото тримесечие всичките 34 банки са отчислили за данък печалба общо 35.8 млн. лв. Както е видно от статистиката на БНБ, общата сума на потребителските заеми в края на март е достигнала 1.043 млрд. лв., което е 15 на сто от всички кредити. За жилищно и ипотечно кредитиране са насочени други 244 млн. лв. (3.5%), а за търговски кредити над 5 млрд. лв., което е 72% от отпуснатия ресурс. Прави впечатление, че 74% от кредитите, раздадени от трите най-големи банки в България, са в левове, а 21 на сто в евро. При втора група разпределението е съответно 47% за левовите кредити, а други 35 на сто са в евро. Валутното разпределение при депозитите в първа група е 45% за левове и 23% в евро. От вложилите спестяванията си във втора банкова група 40% са се доверили на българската валута, а други близо 23 на сто на еврото. Запазва се тенденцията банковата система да работи с "къси" пари, като 33.6% от всички депозити остават безсрочни, а 44% са срочни (повечето от които традиционно са едномесечни). Едва 13 на сто имат спестовен характер.
Източник: Дневник (14.05.2003)
 
През май "Биохим" ще започне да отпуска потребителски кредити до 7000 лв. без поръчители, съобщиха от банката. Кредитите ще се дават за срок от 1 до 5 години, като гражданите, които кандидатстват за тях, трябва да декларират кредитоспособността си само със собствените си доходи. При погасяване на кредит от 7000 лв. за 5 години чрез превод на заплатата в "Биохим" ефективният годишен лихвен процент е 8,6%, са изчислили от институцията. Банката планира да отпусне кредити за около 50 млн. лв. до края на годината. Пощенска банка пък удължава до 6 юни отпускането на бързи потребителски кредити до 5000 лв. с експресен отговор за 20 минути. Те са с по-нисък от обичайния лихвен процент - 14,75%, безплатна застраховка "злополука" и безплатна дебитна карта.
Източник: Сега (17.05.2003)
 
Пет банки са заявили желание да купят националния оператор на дебитни карти "Борика" и затова скоро ще бъде обявен конкурс за продажбата му, съобщи подуправителят на националната банка Божидар Кабакчиев. БНБ е готова да продаде "Борика" срещу 4,5 млн. лв. Интерес към националния картов оператор са проявили няколко банки, между които Росексимбанк, Пощенска банка и Първа инвестиционна банка. Кабакчиев обаче посочва, че предпочита да продаде "Борика" на консорциум от банки. Така щяло да се гарантира, че собственикът ще развива картовия оператор. През 2002 г. през мрежата на "Борика" са минали 26 млн. картови разплащания за 2,24 млрд. лв.
Източник: Стандарт (26.05.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира промени с решение от 21.II.2003 г. по ф. д. № 10646/91 за "Българска пощенска банка" - АД: заличава като член на управителния съвет и изпълнителен директор Константинос Константелос; вписва като член на управителния съвет Борислав Иванов Моянов; дружеството ще се представлява заедно от всеки двама от изпълнителните директори Панайотис Варелас, Теодор Каракасис и Атанасиус Дионисиус Петропулос.
Източник: Държавен вестник (10.06.2003)
 
17 100 000 лева ще бъдат разпределени като дивиденти на акционерите на "Солвей Соди". Плащането на дивидентите на стойност 2,70 лв. на акция преди данъчно облагане ще започне от 14 юли и ще се осъществи чрез Пощенска банка, съобщиха от дружеството вчера. Решението за разпределянето на дивидентите е на Общото събрание на “Солвей соди”, което одобри отчета на Съвета на директорите и финансовия отчет за 2002 година. Отчетената нетна печалба е в размер на 18 500 000 лева. Реализирането на инвестиционната програма е продължило и през 2002 г. и са вложени 18 900 000 лв., насочени предимно към модернизиране на содовото производство, подобряването на качеството на продукцията и безопасността на труда и околната среда, отбелязват от дружеството. За 2003 г. се предвижда спад на продажбите през второто полугодие, като резултатите ще бъдат малко по-ниски в сравнение с 2002 г.
Източник: Монитор (16.06.2003)
 
Пощенска банка приключва 2002 година с 23 на сто ръст на финансовите активи и печалба от 7,616 милиона лева по международните счетоводни стандарти. Спрямо 2001 г. ръстът на печалбата е 69 на сто. 50 на сто от печалбата се заделя за фонд "Резервен", а останалите 50 на сто- 3,808 милиона лева, ще бъдат разпределени като дивидент. Съгласно приватизационния договор 10 на сто от дивидента се внася в Държавния бюджет. Тази година вноската ще бъде 300 хиляди лева. Това е петата поред година, в която този ангажимент ще бъде изпълнен. За първи път след встъпването му в длъжност днес официално беше представен и новият председател на Управителния съвет на Пощенска банка Мартин Заимов. Заради този пост през февруари т.г. той подаде оставка като подуправител на БНБ и ръководител на управление "Емисионно" преди изтичането на мандата му през юни. Присъединяването на един от най-добрите банкови специалисти в България и доказан професионалист като Мартин Заимов в екипа на Пощенска банка, е от особена важност за нас, заяви главният изпълнителен директор Панайотис Варелас. Доходността на една акция на банката през 2002 г. се е увеличила с 69,02 на сто до 0,74 на сто, а активите на банката са нараснали с 23 на сто спрямо 2001 г. Кредитният портфейл на Пощенска банка се е увеличил с 33 на сто спрямо предходната година, а делът на депозитите - с 15 на сто. Само за първите 5 месеца на 2003 година банката отчита осъществяването на няколко успешни продуктови кампании - промоцията на Бързите потребителски кредити с 20-минутен експресен отговор, спестовно- застрахователната програма Джуниър Стар, Кредитите за малък бизнес - новата програма ПАРТНЬОРИ, която се състои от 6 кредитни продукта и покрива всички нужди за финансиране на малки предприятия.
Източник: БТА (25.06.2003)
 
Кабинетът е депозирал наскоро 200 млн. лв. от резерва в няколко чужди търговски банки. Парите са изтеглени от сметката в Българска народна банка (БНБ), потвърди Милен Велчев информацията в наш седмичник. В това няма нищо необичайно. Суми от фискалния резерв постоянно се депозират в трезорите и това става с одобрението на Международния валутен фонд. Целта е постигане на по-висока доходност, обясни заместникът Красимир Катев. БНБ постига 2% доходност при управлението на тези средства, а лихвите в нашите банки са средно с 3,5% по-високи, коментира Велчев. Освен това бюджетът печелел, защото влоговете са обезпечени с държавни ценни книжа (ДЦК), по които лихвите са по-ниски, посочи министърът. Банките са избрани с конкурс, пресяхме най-добрите оферти, коментира Катев. Сред тях са Булбанк, ОББ, ДСК, Хебросбанк, Пощенска банка.
Източник: Стандарт (30.06.2003)
 
Печалбата на Захарни заводи АД-Горна Оряховица да се използва за покриване на стари задължения, реши общото събрание на акционерите. То прие отчета и одита на дружеството за 2002 г. Приходите от продажби са 61 540 000 лв., а нетната печалба - 2 161 000 лв. Дружеството е внесло в държавния бюджет 16 504 000 лв. Направени са инвестиции за 1 903 000 USD. Утвърдената за тази година инвестиционна програма е за 1 млн. USD. Общото събрание увеличи борда на директорите от 5 на 7 души. За нови членове бяха избрани Чавдар Донев, директор на клона на Българска пощенска банка в Русе, и Ганка Иванова, икономист. За председател на борда бе избран досегашният изп. директор Димитър Димитров, който остава икономически директор. За изпълнителни директори общото събрание утвърди Георги Узунов, представител на основните мажоритарни собственици ЕТ Георги Узунов - Фарадей от Стара Загора, и ЕТ Ритъм 4 - Таня Бонева от Стара Загора, които държат 34.1% от капитала, и досегашният изпълнителен директор на Захарни заводи АД Румен Иванов.
Източник: Пари (30.06.2003)
 
Подписката за записване на втората емисия ипотечни облигации на "Пощенска банка" приключи успешно на 30 юни, съобщиха от отдел "Корпоративни комуникации" на ТБ "Биохим". Втората емисия ипотечни облигации на "Пощенска банка" е в размер на 10 хил. броя облигации, всяка с номинал 1000 евро. Облигациите са обикновени, лихвоносни, безналични, поименни и свободно прехвърляеми. Те са с фиксиран лихвен процент от 5.625% годишно с лихвени плащания на всяко шестмесечие. Емисията е издадена по реда на частно пласиране. В подписката са взели участие седем финансови институции - шест български и една чуждестранна. Набраните средства от емисията ще бъдат използвани за развитие на кредитната дейност, основно в сферата на ипотечното кредитиране. След проведен конкурс за поемател и водещ мениджър на емисията е избрана австрийската банка "Банк Аустрия Кредитанщалт" (BA-CA), собственик на търговска банка "Биохим". Първата емисия ипотечни облигации на "Пощенска банка", издадени през май 2002 година, е в обем от 12 млн.лева. "Банк Аустрия Кредитанщалт" (BA-CA) е най-голямата банка в Австрия и е член на базираната в Германия международна финансова група HVB Group, уточняват от ТБ"Биохим".
Източник: БТА (03.07.2003)
 
Управителният съвет на "Българска пощенска банка" - АД, на основание чл. 206, ал. 6 и 7 и чл. 214 ТЗ обявява сключването на ипотечен облигационен заем при следните параметри: 1. размер на облигационния заем - 10 000 000 евро; 2. дата, от която започва да тече срокът до падежа - 30.VI.2003 г.; 3. датите на падежите за лихвените плащания, както следва - 30.ХII.2003 г.; 30.VI.2004 г.; 30.ХII.2004 г.; 30.VI.2005 г.; 30.ХII.2005 г.; 30.VI.2006 г.; 4. дата на последно лихвено плащане и плащане на главницата - 30.VI.2006 г.; в случай, че датите за плащане съвпаднат с неработен ден, плащането се извършва на първия следващ работен ден; 5. банка, която ще обслужва плащанията по облигационния заем - "Българска пощенска банка" - АД; 6. първо общо събрание на облигационерите, притежаващи безналични облигации от втората емисия облигации на "Българска пощенска банка" - АД, с код BG 2100008031, ще се проведе на 5.VIII.2003 г. в 10 ч. на адрес - София, бул. България 1, при следния дневен ред: 1. избор на представител(и) на облигационерите; 2. определяне на възнаграждение на представителя (представителите) на облигационерите; 3. други. Канят се всички облигационери да присъстват лично, като облигационерите юридически лица ще бъдат представлявани от законните си представители или от надлежно упълномощени техни представители. Всички представители на облигационерите са длъжни да представят документ, удостоверяващ правата върху притежаваните облигации (депозитарни разписки); документ за самоличност на представителя; писмено пълномощно, ако са упълномощени, и удостоверение за актуално състояние за облигационерите юридически лица. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание на облигационерите ще се проведе в същия ден в 13 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (04.07.2003)
 
Бившият приватизационен фонд "Петрол" беше едно от дружествата, които набраха най-сериозен ресурс за участие в първата вълна на боновото раздържавяване и логично закупи голям брой пакети от българската индустрия. Сега той се нарича "Синергон холдинг" и вече няма нищо общо с дистрибутора на горива "Петрол" АД, на чието име беше кръстен. Председател на Надзорния съвет на холдинга е Бедо Доганян - бивш изпълнителен директор на петролната компания. Той ръководи и част от основните акционери на "Синергон", които в момента контролират над 50% от неговия капитал. Най-голям брой акции притежава "Омега Би Ди холдинг" - 23.57% към средата на юни. "Петрол ин" държи 22.86%, а фирмата "Кратос 22" - 6.30 процента. Придобиването на контролното участие стана след няколко увеличения на капитала на холдинга и чрез изкупуване на акциите му на фондовата борса. В момента на борсата също се поддържат котировки на изкупуване от порядъка на 1.20 лв. за бройка. Холдингът е един от малкото бивши приватизационни фондове, които са разпределяли дивидент през всичките години от съществуването си. На последното общо събрание от края на юни беше гласувано акционерите да получат по 0.20 лв. за бройка. Основните партньори за изплащането на сумата досега са били ОББ и "Пощенска банка" заради развитата им клонова мрежа. За тази година още не е сключен договор. Дивидентите от минали години пък могат да се получат от офиса на холдинга на столичната улица "Граф Игнатиев" 9. В момента портфейлът на "Синергон" включва 14 предприятия, от които само в едно дружеството не притежава мажоритарен пакет. През тази година след увеличенията на капитала на "Топливо", "Синергон текстил" и "Светлина" се промени процентното участие на холдинга в тях, като акции в тези предприятия придобиха други фирми от структурата на "Синергон". През последните две години холдингът акцентира върху инвестициите си в туризма чрез покупка на нови хотели и модернизация на други. Вложенията за миналата година в отрасъла са за 15 млн. лв., а плановете са за 2003 г. сумата да достигне 18 млн. лева. Вече приключи разширението на хотел "Гларус" в Слънчев бряг, с което броят на леглата на "Синергон" в комплекса достигна 1050 броя. Сега се извършва и първият етап от реконструкцията на "Новотел Пловдив". Друга сериозна инвестиция е завода за пълнене на газ в бутилки "Топливо газ", който е разположен на производствена площадка на територията на столичния металургичен комбинат "Кремиковци". Цялото оборудване на предприятието е производство на световноизвестната датска фирма "Косан Крисплант". Общата инвестиция за новото строителство и техническото оборудване в завода надхвърля 5.5 млн. левa. Холдингът направи инвестиция и в производството на керамични изделия в "Шамот" АД на гара Елин Пелин. Там беше изградена поточна линия за производство на керамични плочки на стойност около 3.5 млн. лв. В момента около 80% от произведените плочки се изнасят за Италия, Германия, Испания, Франция. Тази година предстои разширение на стойност 2 млн. лв., което ще увеличи капацитета й с 20 процента. Дружеството закупи ново оборудване за над 2 млн. лв. в текстилната фабрика "Синергон текстил", която е за производство на полиестерни пердета и платове. Преди месец завърши ремонтът на склад за съхранение на пшеница в Лом, което е част от мелничния комбинат "Петромел 1" в монтанското село Комощица. Миналата година в това дружество бяха монтирани четири силоза за съхранение на зърно с вместимост 9 хил. тона. Сега в завода се обработват по 100 тона пшеница на ден.
Източник: Дневник (11.07.2003)
 
Солвей-Соди АД-Девня уведомява своите акционери физически лица, че дивидентът гласуван на общото събрание на дружеството на 13.06.2003 г., чиято нетна стойност 2 2.295 лв на акция ще бъде изплащан от 14.07 до 14.10.2003 г. през клоновете на Пощенска банка в страната
Източник: 24 часа (11.07.2003)
 
АСВН - ALICO/CEH Balkan Holdings Limited, основен акционер на Пощенска банка, закупи 5,47 процентния дял на ДЗИ в банката, съобщиха от трезора. Така делът на гърците в Пощенска банка става 91,71%. Другите акционери в банката са ДСК с 5,03%, Български пощи ЕАД с 1,40 %, БТК ЕАД с 1,4% и НДК с 0,46%. През 1998 година 78.23% от капитала на банката става собственост на ALICO/CEH Balkan Holdings Limited. Операцията е показателна за развитието на банката и доказва сериозните намерения на акционерите, каза Панайотис Варелас, главен изпълнителен директор на Пощенска банка.
Източник: Монитор (17.07.2003)
 
Пощенска банка и Централна кооперативна банка (ЦКБ) отчитат нарастване на финансовите си резултати за първото шестмесечие на 2003 г. в сравнение със същия период на миналата година. Това показват консолидираните баланси на двете кредитни институции. Активите на Пощенска банка към юни 2003 г. са нараснали до 802.3 млн. лв. при 661.9 млн. лв. по същото време на миналата година. По данни на БНБ за първото тримесечие 2003 балансовото число на Пощенска е било 788.7 млн. лв. Общата сума на кредитите, намалени със заделените провизии през юни, са достигнали 451.4 млн. лв., от които 57.8 млн. лв. са потребителските заеми, а 25.5 млн. лв. ипотечните. Финансовата институция отчита от дейността си за това време печалба от 6.2 млн. лв. За сравнение - през юни 2002 г. положителният й резултат е бил малко над 3 млн. лв. Явно второто тримесечие на настоящата година е било добро за Пощенска, тъй като през него печалбата се е увеличила с около 4 млн. лв., след като през март беше 2.8 млн. лв. Банката има да плати от началото на годината и данъци в размер на 1.8 млн. лв. За първото шестмесечие на 2003 г. ЦКБ отчита консолидирана печалба от 2.9 млн. лв., след като по същото време на 2002 тя е била около 300 хил. лв. Активите на банката вече достигат 284.3 млн. лв. при 199.4 млн. лв. година по-рано. Отпуснатите кредити към юни 2003 достигат 138.3 млн. лв.През юни 2002 кредитният портфейл на кооперативната банка е бил на обща сума от 84.4 млн. лв. Привлечените депозити на ЦКБ достигат 202 млн. лв. при 164 млн. лв. през март 2003 г.
Източник: Дневник (30.07.2003)
 
ОББ, Пощенска банка и ПИБ ще подпишат договора за кредит от 12 млн. евро, който ще отпуснат на винарската фирма "Домейн Бойар". Предвижда се това да стане до сряда (13 август). В консорциума ОББ ще участва с 5 млн. евро, Пощенска банка - с 4 млн. евро, а Първа инвестиционна банка - с 3 млн. евро. Синдикираният кредит ще бъде обезпечен с особени залози върху предприятия от групата на "Домейн Бойар". Заемът трябва да бъде погасен до 2010-а, като през първите две години винарската фирма ще плаща само лихвите. Погасителните вноски ще се превеждат в ОББ, която е агент по кредита, а тя от своя страна ще разпределя получените суми и на останалите две банки, които участват в консорциума. Ако се стигне до осребряване на обезпеченията по кредита, това също ще бъде в правомощията и ангажиментите на ОББ. С получените от консорциума 12 млн. евро "Домейн Бойар" ще погаси задължението си към ЕБВР. За тази цел ще бъдат използвани и още 2.5 млн. евро, които фирмата получи от продажбата на винзавода си в Ямбол. "Домейн Бойар" бе финансирана през през 1998 г. от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) с 22.2 млн. евро. От тях 19 млн. евро й бяха предоставени като инвестиционен кредит, а с останалите пари - 3.2 млн. евро, ЕБВР закупи акции на дружеството. Две години след получаването на заема (през 2000-а) "Домейн Бойар" вече имаше затруднения с обслужването му. Твърди се, че сред причините за финансовите проблеми на кредитополучателя са свиването на пазарите му във Великобритания и прекалено агресивното му разширяване в България, където закупи (и изгради на голо поле) няколко винзавода. Фирмата планираше да инвестира и в лозови насаждения. Наложи се кредитът, отпуснат от ЕБВР, да бъде реструктуриран и "Домейн Бойар" бе купено от учреденото по този повод в Люксембург дружество "Бойар Истейт Ес Ей". Негови собственици станаха американската фирма "Сийборд корпорейшън" (притежаваща 39% от капитала) и "Бойар Интернешънъл" (придобила 36.5% от акциите на люксембургската фирма). Малки пакети ценни книжа притежават също ЕБВР и няколко други фирми.
Източник: Банкеръ (11.08.2003)
 
КФН вписа последваща емисия ипотечни облигации на Българска пощенска банка в регистъра си по чл. 30, ал.1, т. 3 от ЗКФН. Eмисията е в размер на 10 000 броя обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, неконвертируеми, свободно прехвърляеми акции, с номинална и емисионна стойност 1000 EUR всяка и годишен лихвен процент 5.625, с лихвени плащания на всеки 6 месеца.
Източник: Пари (13.08.2003)
 
Председателят на управителния съвет на Пощенска банка Мартин Заимов вече не е член на съвета на директорите на "Електрон Прогрес" АД. Той е изпълнявал тази длъжност, докато е бил подуправител на Централната банка, но за да спази изискванията на Закона за БНБ, не е получавал възнаграждение от акционерното дружество. По същата причина Заимов не е получавал пари и за участието си в надзорния съвет на "Калатея" АД.
Източник: Банкеръ (01.09.2003)
 
Пощенска банка пусна от 1 септември нов жилищен кредит „Моят дом“. Според банката това е най-бързото одобрение на жилищен кредит на пазара в момента. Един ден след подаване на молбата клиентите на банката могат да получат предварително одобрение на искането си, а само за седмица след подаване на пълния комплект документи - и финално решение за кредита. „Моят дом“ е вторият кредитен продукт с експресни срокове за отговор на кредитоискателите, който Пощенска банка пуска след бързите потребителски кредити с 20-минутен отговор.
Източник: Капитал (08.09.2003)
 
"Албена Инвест Холдинг"АД - Албена ще изплаща дивидент за 2002 г. от 0,15 лв. на една акция. Акциите на холдинга са номинал един лев и се търгуват на борсата между 3,00 и 3,10 лв. Дивидентът ще се изплаща от 15 септември до 15 декември 2003 година чрез клоновата мрежа на "Българска пощенска банка" АД в страната. Неполучените след този срок дивиденти ще се изплащат от касата на дружеството от 15 февруари 2004 година и по посочени лични банкови сметки на акционерите. Продължава изплащането на дивиденти за минали години, което се извършва както в брой от офиса на дружеството в София, така също и по банков път, след писмено искане от акционерите.
Източник: БТА (10.09.2003)
 
Печалбата на Пощенска банка се е увеличила с 77% за година. През август 2003 г. тя е била 7,820 млн. лв., докато през август 2002 г. е възлизала на 4,425 млн. лв, съобщиха от ръководството на кредитната институция на семинар в курорта "Слънчев ден" вчера. Пощенска отчете и увеличение на депозитите с 24 % . В момента те са на стойност 652,869 млн. лв., докато през август 2002 г. са били в размер на 527,430 млн. лв. Клонът на Пощенска банка във Варна, в който е въведена система за следене на кредитната документация за по бързо обслужване на клиентите, е първият структуриран според новия имидж на банката, поясни шефът му Румен Александров.
Източник: Монитор (15.09.2003)
 
Финансова подкрепа на културни събития и на българското образование включва новата идентичност на "Пощенска банка". Пощенска банка вече е и с променено лого, което залага на синия цвят - символ на стабилност и доверие в цял свят, и керемидено червено - символ на динамичност и агресивност", посочи главният изпълнителен директор на банката Панайотис Варелас.
Източник: Дневник (15.09.2003)
 
Към края на август отпуснатите кредити от Пощенска банка са достигнали 497.4 млн. лв., като в сравнение със същия период на миналата година се наблюдава увеличение с 25%, съобщи главният изпълнителен директор Панайотис Варелас на семинар, на който беше представена новата корпоративна идентичност и новото лого на кредитната институция. Според него близо 73% от кредитния портфейл е съставен от корпоративни заеми. Институцията работи със 115 големи и 83 средни корпоративни клиенти.
Източник: Дневник (16.09.2003)
 
Американската агенция за международно развитие /ААМР/ ще гарантира кредити до 750 000 долара отпуснати на земеделски стопани от Българска пощенска банка и Хебросбанк. Достъп до кредитирането ще имат както селскостопански фирми, така и производители на оборудване и селскостопанска техника. Вчера споразумението за 20 млн. долара гаранции беше подписано между ААМР и двете банки.
Източник: Монитор (25.09.2003)
 
Пощенска банка и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) подписват днес първата в България кредитна линия за жилищно кредитиране. На подписването ще присъстват главният изпълнителен директор на Пощенска банка Панайотис Варелас, председателят на управителния й съвет Мартин Заимов, директорът на отдел "Финансови институции" в ЕБВР Роджърс Льо Барон и директорът на банката за България Джон Доу.
Източник: Дневник (17.10.2003)
 
Пощенска банка получи кредитна линия от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в размер на 15 млн. евро. Средствата ще бъдат използвани за ипотечно кредитиране, а срокът, за който евробанката отпуска ресурса, е 12 години. Това е първият договор за ипотечно кредитиране, който ЕБВР подписва с българска кредитна институция. "Чрез този заем Пощенска банка ще може да осигури на клиентите си дългосрочно ипотечно финансиране чрез още по-изгодни условия. Подписването на кредитната линия ще повиши още повече конкуренцията на пазара за по-дългосрочни ипотечни заеми", заяви след подписването на договора Панайотис Варелас, главен изпълнителен директор на "Пощенска". Той добави, че средства от ЕБВР ще се използват за програмата за отпускане на жилищни заеми "Моят дом". Варелас подчерта, че банката е един от лидерите на пазара за ипотечни кредити в България.
Източник: Дневник (20.10.2003)
 
Банка Биохим ще управлява човешките си ресурси със системата ХеРМеС на ТехноЛогика ЕООД. Освен кредитни институции като БНП Париба (България), Булбанк, Postbank, ТБ Алианц България, Хебросбанк, ОББ, Райфайзенбанк (България) и БАКБ, с нея работят и индустриални предприятия, държавни ведомства, фирми и др. ХеРМеС автоматизира всички дейности по планиране, наемане, оценяване, заплащане, здравеопазване, организация, комуникации и използване на човешките ресурси.
Източник: ComputerWorld e-Daily (29.10.2003)
 
По молба на столичната полиция Интерпол издирва карловеца Янко Хараламбев. Той е заподозрян в крупни финансови машинации, чрез които е източил близо 10 млн. евро от фирми от цялата страна. Десет от фирмите са пловдивски. Методите му за прибирането на парите обаче са доста по-рафинирани от тези на Иво Недялков или Майкъл Капустин. Примамката са нисколихвени кредити, отпускани от швейцарски банки, а гаранцията ­ асоциация, която ревниво пази тайните на членовете си. Самият Янко Хараламбев е личност, чиито дела все още изправят косите на мнозина банкери от Пловдив и страната. Карловецът е в списъка на кредитните милионери, а срещу него са водени множество дела. В началото на 90-те години фирмата му “Р.С.К. и Салина” е изтеглила над 10 милиона долара кредити от различни банки. Няма данни някой от тях да е бил погасен. През 1996 година той прекарва известно време в ареста на ОСС, но след това е освободен. Преписките срещу него потъват в архивите. Само 2 години по-късно Хараламбев регистрира Асоциация за развитие на икономиката “Алида” със седалище село Сребърна. Започва да набира членове. Предлага уреждането на инвестиционен капитал от швейцарски банков консорциум. За целта членовете на асоциацията трябва да подготвят инвестиционни проекти и да внесат встъпителни вноски. Средствата, за които могат да кандидатстват фирмите или сдруженията, са почти неограничени. Общата стойност програмата на заявените кредити е над 1 милиард долара! Само през първите две години от учредяването Хараламбев събира над 2 милиона долара встъпителни вноски. Най-малкият кредит, за който фирмите кандидатстват, е 400 хиляди долара, а най-големият -100 милиона долара. В няколко от фирмите членове Хараламбев е и съдружник. С Янко ме свърза мой познат. Той ми разказа за асоциацията и неограничените възможности, които предоставя. Предложи ми да се включа. Заедно със съдружниците ми имахме идея за изграждане на бази за петролни продукти. Трябваха ни 1.5 милиона долара, за да реализираме начинанието. Правихме сондажи в български банки, но обезпеченията, които ни искаха, бяха непосилни, разказва софийски бизнесмен, пожелал анонимност. Хараламбев ни убеди, че няма никакъв проблем да получим заема, стига да изготвим добър и обоснован бизнеспроект. Показа ни купища документи, банкови гаранции, договори с чуждестранни банки. За кандидатстването бяха необходими над 50 документа. Попълвах декларации за гражданско и имуществено състояние, за икономическото състояние на фирмата, предоставих данъчната си декларация, икономическа обосновка на ефективността на проекта, разкрих банковите си сметки и цялата си собственост. Встъпителната ми вноска беше около 8000 долара. След това се наложи да направя още няколко транша по искане на Хараламбев за различни такси. Освен това трябваше да направим много големи застраховки заради кредита, разказва предприемачът. След като инвестиционният проект е изпратен в Швейцария, започва голямото чакане. Хараламбев се подвизава в Мюнхен и оттам изпраща оптимистични послания до членовете на “Алида”. Сроковете варират от следващия месец до следващата седмица. Със засилването на напрежението сроковете се скъсяват. Парите са отпуснати, но има проблеми с прехвърлянето. Парите са в “Бродско Посавска банка” в Хърватска . Следващата седмица ще теглите от Пощенска банка. Това са само част от обещанията, които членовете получават. Договорите, подписани с “Алида”, не разрешават вложителите да огласяват никаква информация за асоциацията, нито да предявяват претенции за внесените суми. Задълженията на асоциацията, описани в контракта, са доста размити и неангажиращи. Тя се задължава да “привлича специалисти и експерти от чужбина за тълкуване и решаване на данъчни, митнически, валутни, съдебни и други въпроси”, “да информира членовете за пазарните възможности в страната и чужбина, за тенденциите на развитие на пазарните взаимоотношения , научния и технически прогрес, за културни прояви в страната и чужбина”, “да представлява членовете в неправителствени организации”. В същото време обаче правата є са доста по-конкретни и безапелационни. Асоциацията има право да получи от членовете размера на сумите за ползване на различни услуги и заплащане на всички разходи, които е направила. Освен това страните не си дължат неустойки и обезщетения за щети, причинени в следствие договори, сключени при грешка, измама или крайна нужда. Документите, подпечатани с клеймата на известни банки в съчетание с таланта на Хараламбев да убеждава, подвеждат десетки бизнесмени. Въпреки че в официалния списък на асоциацията фигурират 138 фирми, според запознати жертвите са много повече. Измамените не са случайни хора, много от тях са известни на обществото. Между тях има известни бизнесмени, бивши полицейски шефове, хора от висшите етажи на властта. Схемата за източването на парите е руски патент. Въпреки явната измама възможностите на членовете на “Алида” да си върнат вложените пари по законов път са доста ограничени. Договорът е изготвен така, че учредителят на асоциацията не носи никаква отговорност. Запознати твърдят, че част от излъганите се опитали да възстановят загубите, като са изпратили “съветници” при Хараламбев в Мюнхен. Преди няколко седмици той е бил пребит. За да се спаси от нови посегателства, преди няколко дни Хараламбев се е преместил в Полша, твърдят достоверни източници. Много от пострадалите се срамуват да подадат жалби, тъй като се чувстват виновни, че са станали жертва на изпечен мошеник. Други продължават да чакат траншовете, като отскачат всяка седмица до Хърватска, за да проверят дали парите им не са преведени. В София вече има няколко жалби срещу Хараламбев. Въпреки перфектните договори, които изготвя, фараонът от ново поколение прави грешка, която ще го отведе в ръцете на закона. Преди месец той авалира фалшиви записни заповеди за 35 милиона долара в банка Биохим. При проверка се оказва, че те не са обезпечени. Юристи смятат, че ако Хараламбев попадне в ръцете на правосъдието, той ще може да бъде съден за присвояване и измама.
Източник: Марица (11.11.2003)
 
Фирмите "Химимпорт" и "Химимпорт инвест" влязоха в новосъздадения надзорен съвет на плевенското дружество "Проучване и добив на нефт и газ" на общо събрание на акционерите, което се проведе на 8 декември. Мажоритарен собственик на "Химимпорт" е гибралтарската офшорка "Фертитрон Инк", която държи и 9.9% от капитала на Централна кооперативна банка. Акционерите гласуваха преминаването на плевенската компания от едностепенна система на управление към двустепенна. Освен двете дружества в надзора на "Проучване и добив на нефт и газ" влезе и Калин Клисаров, който е началник на управление "Корпоративно банкиране" в Пощенска банка. Той ще изпълнява ролята на независим представител, тъй като Законът за публично предлагане на ценни книжа изисква поне 1/3 от членовете на съветите да не са свързани лица с дружеството и помежду си. На общото събрание на 8 декември бе взето и решение дружеството да бъде преобразувано от ЕАД в АД. Това се наложи, тъй като компанията бе изцяло раздържавена на борсата през тази година и вече не е еднолична собственост на държавата. Директорският борд на дружеството, в който влизаше и заместник-министърът на правосъдието Севдалин Божиков, пък бе освободен. "Химимпорт" купи чрез посредничеството на Централна кооперативна банка и на "Булброкърс" 85% от плевенското предприятие. Първоначално на борсата бяха предложени 49% от "Проучване и добив на нефт и газ", които се приватизираха срещу компенсаторни инструменти от 11 август до 11 септември. Този дял бе включен в т. нар. пул "Мечта". Тогава "Химимпорт" придоби 34% от "Нефт и газ", а средната цена на акция бе 77 лв. по номинал на компенсаторните инструменти (около 16.75 реални лева за бройка). След това - на 15 октомври, "Химимпорт" купи и целия предлаган мажоритарен пакет от 51 на сто от плевенското дружество срещу 9.35 млн. лева. За да избегне търгово предложение към останалите акционери, софийската компания предпочете да се раздели (временно) с част от акциите си. Така на 31 октомври 35.03 на сто от капитала на "Проучване и добив на нефт и газ" придоби "Интер Ръби Хеми" ЕООД, а "Химимпорт" остана с дял от 49.97 процента. "Интер Ръби Хеми" е с едноличен собственик Кънчо Кънев. Той придобил дяловете си в това дружество през март тази година от "Химимпорт". Плевенската компания е приключила деветмесечието на тази година с печалба от 1.6 млн. лева. В сравнение със същия период на 2002-ра тя значително е намаляла. Тогава "Проучване и добив на нефт и газ" е реализирало печалба над 4 млн. лева.
Източник: Банкеръ (15.12.2003)
 
Министерството на финансите одобри на 19 декември новия списък на първичните дилъри на ДЦК, които единствени могат да участват в аукционите за покупка на книжата. Той включва БУЛБАНК, "Банка ДСК", ХЕБРОСБАНК, "БНП Париба (България)", Пощенска банка, "Демирбанк (България)", ЕВРОБАНК, ИНВЕСТБАНК, "ИНГ банк" - клон София, Корпоративна банка, ОББ, Общинска банка, Първа източна международна банка, Първа инвестиционна банка, "Райфайзенбанк (България)", РОСЕКСИМБАНК, СЖ ЕКСПРЕСБАНК, "Ситибанк" - клон София, СИБАНК, БИОХИМ, "Алианц България", ЮНИОНБАНК и Централна кооперативна банка. Финансовите къщи "Елана", "Евро-финанс" и "Булброкърс" пък запазват статута си на първични дилъри за още шест месеца.
Източник: Банкеръ (22.12.2003)
 
Гръцката банка EFG Eurobank Ergasias подписа споразумение за поемане на контрола над Пощенска банка, като вече ще има 91,71 на сто от капитала й, докато до момента гърците притежаваха 45 процента. Това се казва в съобщение на гръцката банка, цитирано от френския вестник La Tribune. Eurobank ще откупи от американската застрахователна компания ALICO половината от капитала на кипърската компания ACBH, която държи 91,71 процента от банката на Панайотис Варелас. Eurobank вече притежава 50 процента от акциите на ACBH, тоест държи 45 процента от Пощенска банка. Гръцката банка има и участие от 53,25 процента в румънската банка Banc Post, както и дял от 68,06 процента в сръбската Postbanka. За първите девет месеца на 2003 г. печалбата преди данъци и амортизации на Eurobank е 271 млн. евро, или ръст от 26 процента в сравнение със същия период на 2002 г.
Източник: Монитор (29.12.2003)