Новини
Новини за 2011
 
Растежът на България ще бъде между 2,2 и 2,8 на сто Икономиката на България ще отбележи ръст в рамките на 2,2 до 2,8 на сто през тази година. Това показват анализи на Юробанк И Еф Джи груп, „Райфайзен“, „Уникредит“ и „БНП Париба“, представени на конференцията на Euromoney, която се откри вчера във Виена. Според очакванията на финансовите институции БВП ще се възстановява, но по-бавно от заложеното от правителството. В бюджета за догодина е посочен 3,6% икономически растеж. Прогнозите на банковите групи се приближават повече до очакванията на Европейската комисия, ЕБВР, Fitch, МВФ и Световната банка. Експертите от Юробанк И Еф Джи груп например смятат, че ръстът ще бъде в рамките на 2,5 на сто, а бюджетният дефицит ще е 2,8% от БВП. Фискалната дисциплина поставя основите на по-силно икономическо възстановяване през 2011 г., което ще проправи път на страната за присъединяване към валутния механизъм ERM II, категорични са от банката. Според тях окончателният дефицит зависи не само от развитието на икономиката, но и от състава на растежа през тази година. От банката смятат, че правителството остава ангажирано за бързото приемане на еврото веднага след като вътрешните и външните макроикономически и политически условия позволяват това. Според икономистите най-рано през 2012 г. страната ще има възможност да кандидатства за присъединяване към ЕRM II, но само ако фискалните цели бъдат осъществени. Експертите от „УниКредит груп“ са по-оптимистични в прогнозата си за растеж на България. Според разчетите им през тази година БВП ще нарасне с 2,8 на сто, а недостигът в хазната ще бъде също в рамките на 2,8% от БВП. Износът ще продължи да се увеличава и в края на годината България ще е изнесла стоки и услуги на стойност 16,1 млрд. евро, или ръст от 1,5 млрд. Очакванията за вноса са за близо 19 млрд. евро, или около 2 млрд. ръст спрямо 2010 г. Земеделието, химическата промишленост, производството на метали и технологиите ще са сред водещите сектори през годината. Прогнозата на „БНП Париба“ е най-песимистична, става ясно от доклад на банката. От финансовата институция очакват българската икономика да нарасне с 2,2 на сто, а бюджетният дефицит да надвиши разрешения от ЕС праг до 3,4%. Според експертите очакванията на правителството са завишени. Растежът ще остане в застой през 2012 и 2013 г., тъй като режимът на валутен борд ще предотврати рязко ускоряване на износа, докато външното търсене все още е слабо. Икономистите от Райфайзенбанк очакват ръстът на БВП да бъде в рамките на 2,7%, което се дължи на външното и вътрешното търсене. Въпреки това безработицата ще остане висока в рамките на 9,5 на сто, а бюджетният дефицит ще бъде 2,5 на сто.
Източник: Класа (19.01.2011)
 
Мариян Нейков - синдик на обявената в несъстоятелност компания "МирТекс" ООД - Велико Търново по гр.д. 1238/2007 г. по описа на ВеликоТърновския окръжен съд, обявява на интересуващите се, че на 25 февруари в Плевен в канцеларията на синдика, намираща се на ул. "Дойран" № 160, ет. 3 офис 8, от 11 часа ще се проведе продажба на имущество, собственост на длъжника. Таксите и данъците за прехвърляне на имуществото са за сметка на купувача. Оглед на имуществото може да бъде извършван всеки вторник и четвъртък от 8 до 12 часа след предварителна уговорка със синдика. Продажбата ще се проведе по реда на чл. 717в от Търговския закон - чрез търг с тайно наддаване при стъпка за надаване - 10% от обявената тръжна цена. Книжата относно продажбата са на разположение на всички заинтересовани в канцеларията на синдика. За участие в надаването се внася задатък от 10% от оценката на активите по особената сметка на синдика в "ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ" - клон Плевен. Продажбата започва от 10 часа и продължава до 12 часа. Желаещите да участват в наддаването представят на синдика в запечатан плик: оригинал от банков документ за внесен задатък в размер на 10% от началната цена на имуществото , изрично пълномощно в случай, че предложението се подава от пълномощник, доказателства за самоличност или правосубектност на представляваното юридическо лице или едноличният търговец, валидно удостоверение за актуално състояние в оригнал , адрес и телефон за кореспонденция. Резултатът от надаването ще бъде обявен от синдика веднага след приключване на надаването в съставеният за целта протокол, в присъствието на явилите се наддавачи.
Източник: Банкеръ (10.02.2011)
 
Промоциите по кредити и депозити приключиха Първият месец на годината във финансовия сектор приключи с край на редица промоции по заемите и депозитите, сочи анализ на финансовия пътеводител “Моите пари”. Според експертите промените при депозитите отново са показали курса на банките, а именно по-ниски лихви, а в някои случаи и отпадане на продукти поради изтичане на промоции. По отношение на заемите погледът също е бил насочен в промоционалните условия по различни продукти. Част от тях изтекоха през месеца, други бяха продължени. Като цяло анализаторите отчитат, че краят на януари не е довел до нови, по-изгодни предложения за клиентите на банките. В първия месец на годината 5 от банките в страната са преустановили промоциите си по спестовните продукти, обясняват от “Моите пари”. Още в първия ден на месеца МКБ Юнионбанк коригира част от депозитните си предложения. Лихвите по шестмесечния депозит „Фест” се понижиха с 1,75 пр.п. в BGN и EUR. Депозит „Отличен 6” също се оказа с 0,25 пр.п. и 0,50 пр.п. по-ниски годишни лихви. В същото време стандартните срочни депозити в BGN за срок от 3 и 6 месеца се понижиха с 0,25 пр.п. Банка ДСК пък преустанови промоционалните предложения и възвърна стандартните лихвени условия. Отново в началото на януари Райфайзенбанк коригира в посока понижение лихвите по срочни депозити, краткосрочния „Депозит 3+3”, стандартните срочни влогове за физически лица и „Депозит +”. В началото на месеца влезе в сила нов лихвен бюлетин за физически лица на Юробанк И Еф Джи България. Единствената промяна в него беше, че трезорът прекъсна предлагането на промоционалния си двумесечен срочен депозит. УниКредит Булбанк прекъсна своята кампания по стандартните си срочни влогове и „Девет седмици и половина”. При потребителските кредити корекции имаше при три банки. Макар да се забелязва известно раздвижване в този сегмент, все пак активността е далеч от нивото, което може да очертае тенденция, смятат експертите. В края на януари Райфайзенбанк и ОББ прекратиха промоционалните предложения. ЦКБ пък преустанови предлагането на заеми без поръчител. Пет банки бяха активни през януари при жилищното кредитиране, като и при този вид продукти акцентът беше върху промоциите. В края на месеца ОББ удължи предложението за по-ниски лихви и отпадане на таксата за разглеждане на документи. ПроКредит банк удължи до края на март промоцията за по-ниските лихви.
Източник: Класа (22.02.2011)
 
Юробанк И Еф Джи България АД - София свиква Извънредно общо събрание на акционерите на 20.04.2011. Дневният ред съдържа: промени в устава на дружеството, промени в управителните органи на дружеството.
Източник: Агенция по вписвания (04.03.2011)
 
Международната рейтингова агенция Moody's понижи рейтинга на шест гръцки банки дни след като намали суверенния рейтинг на самата страна с три степени, съобщава АФП. Решението засяга оценките на National Bank, EFG, Alpha Bank, Piraeus Bank, ATEbank и Attica Bank, като перспективата на всички финансови институции са негативни. В съобщение на агенцията се казва, че понижаването на рейтинга на гръцките банки се дължи на отслабналата им финансово-кредитна способност и на занижената фискална позиция на Гърция. Решението на агенцията доведе до спад на акциите на засегнатите банки с около 3% тази сутрин. В понеделник Moody's понижи с три степени рейтинга на Гърция заради икономически трудности и заради опасност от неплатежоспособност на страната. Рейтингът на Гърция бе понижен до В1 от Ba1, като оценката на облигациите емитирани от южната ни съседка вече е по-ниска от тази на египетските държавни ценни книжа.
Източник: profit.bg (10.03.2011)
 
Емилия Миланова, председател на съвета на директорите на Пощенска банка, ще се оттегли от заемания от нея пост, съобщиха от кредитната институция. Причината е в предстояща промяна на структурата на корпоративно управление на Пощенска банка. Тя ще премине от едностепенна система на управление - съвет на директорите, към двустепенна. Банката ще се ръководи от два отделни органа - надзорен съвет и управителен съвет. В надзорния съвет не участват лица, ангажирани с ежедневното управление на банката. Този тип система се характеризира с по-голяма оперативност. "Тази промяна ще подобри управлението на банката, като отдели ръководните функции във финансовата институция от тези за надзор и контрол върху управлението", се казва в съобщението на Пощенска банка. Тя е подала заявление до БНБ за одобрение на новата структура.
Източник: Дневник (16.03.2011)
 
Над 20 милиона лева има в общинския приватизационен фонд Специализираният общински приватизационен фонд (СОПФ) обяви резултатите си за 2010 г. Във фонда, в който постъпват средствата от приватизация на общински обекти, към края на миналата година има малко над 20 млн. и 200 хил. лева. От тях 11,2 млн. лева са приходите, които са реализирани през миналата година. В същото време СОПФ е разплатил общо 19,2 млн. лева за капиталови разходи, като по-голяма част от тези средства са отишли за нови детски градини, за ремонти на здравни заведения и за инфраструктура.
Източник: Класа (16.03.2011)
 
На заседание от 16 март 2011 г. КФН взе решение Управляващото дружество „Юробанк И Еф Джи Фанд Мениджмънт Кампани (ЛЮКС)” С.А., Люксембург, чрез представителя си за България „Юробанк И Еф Джи България” АД да може да започне да предлага в Република България дяловете на два нови подфонда. Мерките, предприети от управляващото дружество отговарят на изискванията на ЗППЦК и на актовете по прилагането му и в този смисъл управляващото дружество може да предлага дялове на управляваните от него подфонда на договорен фонд „ЛФ”: (ЛФ) Фонд специална цел формула акции бонус (RON) и (ЛФ) Фонд специална цел - EUR/PLN FX Формула.
Източник: Фирмена информация (17.03.2011)
 
Росен Николов ще е новият председател на УС на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Той бе назначен вчера с решение на правителството. Николов поема поста от Бисер Манолов, чийто мандат изтече. Новият шеф на фонда е магистър по Икономическа информатика от УНСС. Цялата му кариера от 1996 г. досега е минала в Пощенска банка - от служител в салон до началник на отдел „Търговия с финансови инструменти”. Работи на пазарите за дългови инструменти и е избиран за дилър на десетилетието. Има и сертификат за търговия с ДЦК.
Източник: 24 часа (19.03.2011)
 
Евролийз Ауто АД, част от икономическата група Еврохолд България АД, отчита през изминалата 2010 г. неконсолидирана нетна печалба в размер на 1.21 млн. лева, информираха от Еврохолд. През 2010 година Евролийз Ауто е с 10.61% пазарен дял при новосключените договори за финансов лизинг на леки автомобили, което му отрежда трето място в сегмента на леките автомобили. Спадът на лизинговия портфейл на компанията през изминалата година е 11% при спад на лизинговия пазар от почти 20%. От началото на годината дружеството подписа нови договори за финансиране с местни банки в Румъния и Македония, което ще обезпечи дейността на компанията на тези пазари през следващите 12 месеца. Стойността на сключените лизингови договори през първите три месеца на 2011 година надвишава общата сума на всички направени през 2010 година, се казва в съобщението. На 28 март 2011 г. Евролийз Ауто извърши лихвено и главнично плащане по облигационна емисия в размер на 1.34 млн. евро. Размерът на облигационния заем е 10 млн.евро, като след извършеното погасяване сумата на непадежиралите главнични плащания е 3.75 млн. евро. Мениджър на облигационната емисия е Юробанк И Еф Джи България АД, а банка-довереник е Уникредит Булбанк АД.
Източник: profit.bg (30.03.2011)
 
И през тази година повечето банките ще предпочетат да задържат печалбите си от миналата, вместо да ги разпределят за дивидент. Въпреки че на този етап не са много банките, които имат насрочени дати за общо събрание, на което се взима решението за разпределение на финансовия резултат, има яснота около това какво ще бъде предложението на съответния мениджмънт към акционерите за съдбата на печалбата. Засега шест банки предвиждат да капитализират печалбата си за изминалата година - ОББ (73.6 млн. лв. печалба по данни в БНБ), Пощенска банка (34.9 млн. лв.), ПИБ (30.8 млн. лв.), Банка Пиреос (44.1 млн. лв.), МКБ Юнионбанк (насрочено общо годишно събрание за 8 април, 4.4 млн. лв.), Прокредит банк (насрочено общо годишно събрание за 16 май, 3.4 млн. лв.), Корпоративна търговска банка (насрочено общо годишно събрание за 20 април, 74.5 млн. лв.). За ОББ това ще бъде седма поредна година, в която основният й акционер - Национална банка на Гърция, няма да разпредели дивидент, реинвестирайки печалбата в капитала на банката. И Банка Пиреос през последните пет години не е раздавала дивиденти и всички печалби се рекапитализират в капиталовата й база, обясниха от банката. От ПИБ също посочиха, че няма да изплащат дивидент, съобразявайки се с препоръката на БНБ. МКБ Юнионбанк, следвайки традиционната си политика, ще капитализира печалбата и за миналата година, обясниха оттам. Корпоративна банка за разлика от миналата година, когато раздаде половината си печалба за 2009 г. (30 млн. лв.) като дивидент, тази предвижда да задели финансовия си резултат за 2010 г. във фонд "Резервен", става ясно от съобщение на банката за предстоящото общо събрание до борсата. Уникредит Булбанк (158.7 млн. лв.) се очаква да следва същата политика като миналата година (капиталът й към края на 2010 г. е 1.8 млрд. лв.). Тогава тя беше една от банките, които разпределиха част от печалбата си за 2009 г. и през третото тримесечие на годината увеличи капитала си със същия размер. От СИБанк (2.3 млн. лв.) посочиха, че все още не е взето решение по въпроса с печалбата й за миналата година. По мнение на банкери и тази година кредитните институции по-скоро ще трупат провизии по просрочени заеми, вместо да разпределят дивиденти, тъй като очакванията са именно тази година най-много да се използват натрупаните резерви. Логиката е, че след две години на предоговаряне и реструктуриране на кредити в крайна сметка за тези, при които вариантите са изчерпани, ще се пристъпи към отписване.
Източник: Дневник (31.03.2011)
 
Асен Ягодин: Инвестирането на Сребърния фонд на БФБ ще донесе висока доходност Инвестирането на част от Сребърния фонд в акции и облигации на Българска фондова борса ще доведе до по-висока доходност, която ще бъде нужна след години заради застаряването на населението. Това обясни Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка и председател на Борда на директорите на БФБ, по повод идеята на финансовия министър до 20% от парите в Сребърния фонд да се инвестират в български публични компании. Според Ягодин едни от най-значимите компании, които са водещи за икономиката на страната, са публични дружества и с увеличаването на капитализацията на борсата ще влязат и другите структуроопределящи за икономиката дружества. Инвестирането на фонда на БФБ е една форма на по-ефективно използване на средствата. Населението застарява и ще има проблеми с пенсионната система, ако парите не бъдат инвестирани с по-висока доходност, предупреди изпълнителният директор на Пощенска банка. Портфейлните мениджъри едва ли ще допуснат прекомерна концентрация на държавен капитал в отделни компании. Ягодин коментира, че като цяло в много редки случаи има компании, които търгуват свободно голям процент от своите акции. В масовия случай 5 до 15 на сто са за свободна търговия, затова не може да се говори за концентрация. Припомняме, че през изминалата седмица Министерството на финансите обяви идеята си да се сформира работна група, която да подготви промени в Закона за Сребърния фонд, така че част от средствата в него да могат да се инвестират в акции и облигации на компании, листнати на БФБ.
Източник: Класа (05.04.2011)
 
Банките превключват на кредитиране След повече от две години на почти пълно затишие вчера банкери дадоха заявка за увеличаване на кредитирането и намаляване на просрочията. Предпоставка за превключването е натрупаната от банките ликвидност, определена от изпълнителния директор на Пощенска банка Асен Ягодин като "гореща". Банките вече трябва да погледнат към финансиране на нови проекти, за да могат да подобрят и доходите си, каза изпълнителният директор на Емпорики банк Гълъбин Гълъбов по време на IX-ия финансов форум "Банки, инвестиции, пари". Ако през миналата година ръстът на кредитирането наистина е бил маргинален, по думите на Ягодин вече се вижда промяна на тенденцията и възможност свиването на кредитните портфейли да спре. В края на тази година може да се очаква кредитен ръст от 4-4.5% според прогнозите на Уникредит Булбанк, представени от главния й икономист Кристофор Павлов. По думите му отпускането на заеми започва да се нормализира. Павлов прогнозира, че негативните тенденции при кредитите както за обема им, така и на качеството им скоро ще се пречупят. От края на миналата година и началото на тази вече се забелязва и забавяне на темпа на нарастване на проблемните кредити, което е сигнал, че банките са в състояние да се справят с просрочията, обясниха банкерите. През последните две години финансовите институции основно управляваха кредитния риск, като предоговаряха и реструктурираха стари заеми, без да отпускат нови. От началото на тази година банкерите вече говорят, че ръстът на просрочията спира и започва нова тенденция на тяхното намаляване. Към края на 2010 г. делът на необслужваните заеми (просрочия над 90 дни) е 11.6%. Увеличаването на новите кредити също е фактор, който ще допринесе за намаляване на дела на проблемните заеми в банковите портфейли.
Източник: Дневник (05.04.2011)
 
Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка и председател на Съвета на директорите на БФБ: Банките вече търсят клиенти от перспективни сектори за нови кредити - Г-н Ягодин, как оценявате състоянието на българските банки в този момент? Последната статистика на БНБ сочи, че за първи път от началото на кризата се забелязва спад на необслужваните заеми в корпоративния сектор. Означава ли това, че има съживяване? - Състоянието на банките остава стабилно, дори бих казал, че вече има индикации към подобрение. Наистина разходите за провизии остават високи с ръст от 11% на годишна база, но пък спадът в общата печалба на банковата система забавя стоя темп, което е добра новина. Факт е първият спад в сумата на необслужваните и преструктурираните заеми към корпоративни клиенти - през февруари 2011 г. този спад е с 21 млн. лв. Въпреки това все още е рано да се правят прогнози дали този сегмент върви към подобрение, т.е. не е ясно дали отчетеното месечно намаление, първо - ще се превърне в тенденция, и второ - дали то не се дължи на спад в преструктурираните, а не в просрочените заеми. Не можем да не отчетем обаче, че банковата система показва признаци на съживяване. Банките показват стремеж към засилване на кредитирането, има постоянен ръст при жилищните кредити, забелязва се и активност и в сегмента на потребителските заеми. Търсят се целенасочено и корпоративни клиенти, работещи в перспективни сектори, за отпускане на нови кредити. Например нашата банка организира среща с основните български износители с оглед насърчаване развитието на бизнеса им и дискутиране на формите за подкрепа от страна на банките. - Според банкери вече три години трезорите дават възможност на фирмите да преструктурират своите задължения. Дойде ли времето тези компании да излязат от затрудненията си, или подпомагането им да бъде преустановено? - Преструктурирането на задълженията на фирми не е самоцел за банките. То се прави на база на анализ дали дадената компания има бъдеще или не. Изкуственото поддържане на компании без перспективи да преодолее кризата не е в услуга нито на банковата система, нито на икономиката на страната, нито на самата компания и нейните конкуренти. Тази година ще бъде решаваща, защото със съживяването на икономиката на страната ще се види кои фирми имат потенциал и ще възстановят нормалните обеми на дейност. Това обаче е валидно основно за компаниите, работещи за вътрешния пазар и зависещи от вътрешното търсене. Компаниите-износители вече няколко тримесечия показват добри резултати и бяха първите, които преодоляха ефектите на кризата. Ако дори в тази нова среда някои фирми не са способни да обслужват своите задължения, то това означава, че е по-добре да бъде спасено каквото може от компанията, докато все още има какво да се спасява. Но отново повтарям – решението ще е индивидуално за всеки един клиент, съобразно неговото състояние и перспективи. - Скоро излезе информация, че двете турски банки Ишбанк и Актифбанк са направили сериозни постъпки за дебют у нас. Смятате ли, че подобна турска инвазия ще изостри конкуренцията на родния банков пазар? Има ли потенциал за разширяване? - В известна степен навлизането на нови конкуренти на пазара винаги се очаква да изостри конкуренцията, която и без това е достатъчно ожесточена на такъв малък пазар като българския. На българския пазар работят вече 31 банки (от които 6 са клонове), а пазарът вече не расте с темповете отпреди кризата. От друга страна обаче, новите участници на пазара все още не са заявили каква ще бъде тяхната стратегия и в кои сектори/сегменти ще насочат своите усилия. Възможно е да поддържат само няколко клона, които да обслужват техни големите клиенти. - Наказателната лихва при жилищните кредити остава национално решение, стана ясно от предложенията на Европейската комисия за еднакви правила на пазара в ЕС и за този вид заеми. Какво е вашето мнение и смятате ли, че тази мярка е правилна, с оглед предложенията на депутатите от ГЕРБ? - ЕК взе най-доброто решение в случая. ЕС се състои от много различни държави, които се намират в различен етап на икономическото си развитие и поради това е добре някои решения пряко касаещи банковия/финансовия сектор да бъдат оставени на дискрецията на националните регулатори/законодатели. - Според банкери истинските загуби от кризата за финансовите институции ще станат ясни след близо 2-3 години...Какво е вашето мнение? - Необходимо е да мине известно време, за да може да погледнем назад и да оценим правилно какво се е случило по време на кризата. Все още е твърде рано да се оценят точните загуби - първо, защото някои фирми все още не са излезли от кризата и не се знае какво ще бъде тяхното бъдеще, и второ, защото започнатите дела срещу длъжници все още не са приключили и ще мине известно време, докато преминат през всички етапи на процедурите по оздравяване, фалит или ликвидация. Положителната новина е, че банките заделиха огромно количество провизии през последните две години (близо 2.4 млрд. лв. са разходите за обезценка за последните две години), което се явява една форма на предварително реализиране на загуби, които след това може да бъдат възстановени, а може и да се наложи да се заделят още провизии. - Има ли проблеми с реализирането на т.нар. изгорели имоти при настоящия свит пазар? - Заради текущото състояние на пазара на жилища и като цяло на недвижимости е доста свито. Ако всички проблемни ипотеки през съответните производства бъдат предложени на пазара, това ще доведе до неговото изкуствено сриване. Банките продължават активно да преструктурират и предоговарят всякакви кредитни споразумения с оглед клиентът да ги обслужва. Само в крайните случаи, когато е очевидно, че клиентът няма никаква възможност се достига до изпълнително производство. Но банките, ако видят, че няма реален интерес, тогава има инвестиционни дружества, които придобиват актива с оглед след 2 до 3 години той да бъде реализиран на нормална цена. - Разчетите на кабинета сочат, че растежът на България през тази година ще бъде в рамките на 3.6 на сто, а прогнозата на Юробанк И Еф Джи груп е за ръст в рамките на 2.5 на сто. Какво е вашето лично мнение и какви са перспективите пред икономиката на този етап? - Нашето мнение е, че ръстът ще бъде по-нисък от прогнозираното от правителството, но може би ще бъде малко по-висок, отколкото беше прогнозата на Юробанк И Еф Джи груп. Всичко зависи от това дали в следващото тримесечие вътрешното потребление ще се съживи и колко инвестиции ще привлечем през тази година. Миналата година чуждестранните инвестиции бяха в размер на 1.6 млрд. евро, което е под нивата, които сме свикали да виждаме в предходните години, но въпреки това бяха достатъчни да покрият дефицита по текущата сметка. Положителна новина е, че рейтинговата агенция Moody's на 5 април постави България под наблюдение за възможно повишение на рейтинга. А когато такава консервативна рейтингова агенция като Moody's предприема подобна стъпка, това може да бъде само положителна новина. - Кои според вас ще бъдат двигателите за излизането на страната от кризата и има ли необходимост от допълнителни мерки, които все още не стоят на дневен ред? - Секторите, които имат потенциал за развитие, са експортните отрасли, инвестициите в инфраструктура, селското стопанство, леката и добивната промишленост. Допълнителните мерки трябва да бъдат свързани с подобряването на бизнес средата, облекчаване на регулаторните пречки пред бизнеса, насърчаването на чуждестранните инвестиции, подобряването на усвояването на европейските фондове. - Вече стана ясно, че Е.ОН стартира процедура за посредник, но според вас кога можем да очакваме листването на дружеството да стане факт? - Да, стартирането на тази процедура е добра новина за капиталовия ни пазар. Скорошното й финализиране неминуемо ще привлече инвеститорски интерес, толкова необходим за излизането на фондовия ни пазар от двегодишната летаргия. Когато този интерес и свързаното с него повишаване на ликвидността са факт, мисля, че и други добри дружества ще потърсят позитивите на публичния статут. - Министерският съвет взе решение държавните дялове на Централен депозитар и борсата да бъдат интегрирани. Какво е вашето мнение и смятате ли, че така ще се увеличи интересът на стратегическите инвеститори? - Неминуемо, и това е една от преследваните цели. В края на краищата капиталовият ни пазар има нужда от пълен синхрон в развитието на основните му инфраструктурни звена. Доколкото намеренията са да върви в посока стратегическо партниране с голям международен оператор, една подобна инициатива е позитив. Друг е въпросът дали интегрирането на двете дружества или паралелната им приватизация е по-ефективното изпълнение на тази цел. Тук думата ще имат компетентните държавни органи, консултирани от професионалисти, в сферата на капиталовия пазар. - Какви са очакванията ви за развитието на борсовия пазар в следващите години? - Надеждите, не само мои, са да видим Стратегията 2012 на Българската фондова борса реализирана в максимална степен. Това, съчетано с постепенното възстановяване на инвеститорския интерес към българския капиталов пазар, ще възстанови загубените му позиции като алтернатива на банковото кредитиране. За икономиката ни е добре да се придвижва напред на два равностойни „крака”.
Източник: Класа (11.04.2011)
 
Цялото ръководство на Българската банка за развитие (ББР) ще бъде сменено днес. Това се прави по-малко от месец преди редовното годишно общо събрание на кредитната институция, което е насрочено за 13 май 2011 г. Българска банка за развитие (първоначално Насърчителна банка) е създадена със специален закон, приет от парламента през април 2008 г. За нов шеф на трезора е определен досегашният изпълнителен директор на Пощенска банка Асен Ягодин. Той е председател и на Съвета на директорите на Българска фондова борса. Пощенска банка (или Юробанк И Еф Джи) е в първата петица на кредитните институции в България. Преди седмици един от нейните мениджъри - Росен Николов, оглави Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Тримата изпълнителни директори на ББР в момента - Димитър Димитров, Сашо Чакалски и Ангел Геков, не знаят нищо за готвената рокада, научи "Стандарт". Не са известни причините за чистката в банката. За 2010 г. банката отчете рекордна печалба и отбеляза най-високия ръст на доходност в родната банкова система. Ръстът на печалба на ББР е 66,5% за 2010 г., а чистата печалба е в размер на 25,55 млн. лв. Активите на трезора отбелязват годишен растеж от 55,8%, а техният размер е 1,37 млрд. лв. Рекордни за годината са и привлечените средства по различните кредитни линии за малкия и средния бизнес, сочат отчетите. С тях търговските банки са отпуснали заеми за фирмите в размер на 473 млн. лв. за общо 1400 броя кредити. В последната година Банката за развитие успя да изплати и голяма част от закъснелите разплащания на държавата с частни фирми, използвайки инструментите на цесията. Изкупени бяха вземания от разпоредители с бюджетни кредити за 266 млн. лв.
Източник: Стандарт (15.04.2011)
 
Цялото ръководство на Българската банка за развитие (ББР) ще бъде сменено днес. Това се прави по-малко от месец преди редовното годишно общо събрание на кредитната институция, което е насрочено за 13 май 2011 г. Българска банка за развитие (първоначално Насърчителна банка) е създадена със специален закон, приет от парламента през април 2008 г. За нов шеф на трезора е определен досегашният изпълнителен директор на Пощенска банка Асен Ягодин. Той е председател и на Съвета на директорите на Българска фондова борса. Пощенска банка (или Юробанк И Еф Джи) е в първата петица на кредитните институции в България. Преди седмици един от нейните мениджъри - Росен Николов, оглави Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Тримата изпълнителни директори на ББР в момента - Димитър Димитров, Сашо Чакалски и Ангел Геков, не знаят нищо за готвената рокада, научи "Стандарт". Не са известни причините за чистката в банката. За 2010 г. банката отчете рекордна печалба и отбеляза най-високия ръст на доходност в родната банкова система. Ръстът на печалба на ББР е 66,5% за 2010 г., а чистата печалба е в размер на 25,55 млн. лв. Активите на трезора отбелязват годишен растеж от 55,8%, а техният размер е 1,37 млрд. лв. Рекордни за годината са и привлечените средства по различните кредитни линии за малкия и средния бизнес, сочат отчетите. С тях търговските банки са отпуснали заеми за фирмите в размер на 473 млн. лв. за общо 1400 броя кредити. В последната година Банката за развитие успя да изплати и голяма част от закъснелите разплащания на държавата с частни фирми, използвайки инструментите на цесията. Изкупени бяха вземания от разпоредители с бюджетни кредити за 266 млн. лв.
Източник: Стандарт (15.04.2011)
 
Държавата смени целия управителен съвет на Българската банка за развитие (ББР), без да обяви някакви мотиви за направената промяна. Председател на управителния съвет и изпълнителен директор на кредитната институция ще бъде Асен Ягодин, който в момента е изпълнителен директор на Пощенска банка. От началото на миналата година той е и председател на съвета на директорите на Българската фондова борса. Държавата е собственик на 99.9999% от капитала на банката и се представлява от Министерството на финансите (МФ), което определя членовете на надзорния й съвет. Негов председател е Румен Порожанов, който до началото на април беше началник на кабинета на финансовия министър Симеон Дянков, а оттогава е шеф на Държавен фонд "Земеделие". Каналният ред за промяна в оперативния мениджмънт на компания с двустепенна структура на управление – надзорен и управителен съвет, е именно оправомощаване на надзорния съвет от акционерите, който действа от тяхно име и който назначава управителния съвет. Освен Асен Ягодин от Пощенска банка ще бъде и другият нов изпълнителен директор на ББР – Илия Караниколов. Двама души са привлечени от Българо-американската кредитна банка – Владимир Гюлев, който ще бъде зам.-председател и изпълнителен директор, и Андрей Ганев (той ще е член на УС). Последния нов член на управата на ББР е Христо Карамфилов, който е досегашен председател на съвета на директорите на инвестиционния посредник "Бенчмарк финанс". Така на практика са сменени и тримата досегашни изпълнителни директори на банката - Димитър Димитров, Сашо Чакалски и Ангел Геков. На въпрос на "Дневник" в четвъртък защо се прави смяната на управата на ББР от МФ отговориха, че "пресцентърът на Министерството на финансите не разполага с официална информация във връзка с предстоящи промени в едно от управителните тела на ББР". В петък след официалното съобщение за направената смяна "Дневник" поднови питането за мотивите на смяната. До редакционното приключване на броя от МФ не дадоха отговор защо променят управителния съвет на банката. За миналата година банката е увеличила с 66.5% печалбата си в сравнение с 2009 г. Банковият сектор като цяло приключи изминалата година със спад на печалбата от 21%. Финансовият резултат на ББР след данъци е 25.9 млн. лв. Подобни ръстове банката отчита и на активите, и на кредитния портфейл - съответно с 55.8% до 1.37 млрд. лв., а на корпоративния кредитен портфейл - до 400 млн. лв. Общо кредитният портфейл на сектора миналата година се увеличи с 2.7%
Източник: Дневник (18.04.2011)
 
Избират нов шеф на Пощенска банка На 20 април, на Годишното общо събрание на Пощенска банка (Юробанк И Еф Джи) ще бъде избран нов главен изпълнителен директор на трезора, научи „Класа“. Основната тема на събранието в сряда ще бъде промяната в структурата от Съвет на директорите към двустепенна система с Управителен и Надзорен съвет, като се очаква да бъдат посочени и съответно членовете и председателите на новите звена. Досегашният шеф на кредитната институция Асен Ягодин ще оглави държавната Българска банка за развитие (ББР), стана ясно в края на миналата седмица. Управителният съвет на ББР вече ще се състои от петима мениджъри, като си отиват управителят Димитър Димитров и членовете на съвета Сашо Чакалски и Ангел Геков. Новият борд ще бъде в състав: Асен Ягодин - председател на съвета и изпълнителен директор, Владимир Гюлев - зам.-председател и изпълнителен директор, Илия Караниколов - член на съвета и изпълнителен директор, Андрей Генев и Христо Карамфилов - членове на управителния съвет. Сред спряганите имена за овакантения стол на Ягодин е Емилия Миланова, която доскоро бе председател на СД на Пощенска банка. Слухове се носят и за настоящия зам.-председател на СД Антъни Хасиотис.
Източник: Класа (18.04.2011)
 
Пощенска банка, част от гръцката финансова група "Юробанк И Еф Джи", ще има нова структура на управление, съобщиха от институцията. Това са решили днес акционерите на банката на извънредно общо събрание. Институцията минава на двустепенна система на управление с два отделни органа – Управителен съвет и Надзорен съвет. Досега мениджмънта се състоеше само от Съвет на директорите. Така ще се отделят ръководните функции от тези за надзор и контрол, посочват от Пощенска банка. За членове на Надзорния съвет са избрани Пиерджорджо Прадели, Теодорос Каракасис, Евангелос Кавалос, Николаос Алипрантис и Христос Адам. Те ще са с мандат 3 години и няма да участват в ежедневното управление на банката. На първото си заседание Надзорният съвет в този си състав назначи и Управителния съвет на Пощенска банка. Така главен изпълнителен директор остава Антъни Хасиотис, изпълнителен директор - Петя Димитрова, а останалите членове са Йордан Суванджиев, Янис Вуюкас и Илиян Райчев. Преди дни стана ясно, че институцията напуска другият й изпълнителен директор – Асен Ягодин. Той пое поста главен изпълнителен директор на Българска банка за развитие (ББР), след като държавата смени цялото й ръководство без да обяви някакви мотиви за направената промяна. Ефективно промените в Пощенска банка ще влязат в сила след вписването им в Търговския регистър.
Източник: Дневник (21.04.2011)
 
Българската икономика ще отбележи 3,2% ръст на БВП Българската икономика ще отбележи 3,2% ръст на БВП през тази година. Това посочват от Юробанк И Еф Джи груп в свой доклад за страната. Експертите ревизират прогнозата си за икономическо възстановяване от 2,5 на сто до 3,2%. Групата, която е представена в страната от Пощенска банка, отчита, че продължаващото възстановяване на промишлеността и износа предразполага за позитивни стойности на БВП през първото тримесечие на 2011 г. въпреки продължаващите притеснения за все още слабото вътрешно търсене. Заплахите пред икономиката остават нарастващата инфлация, слабото кредитиране, вътрешната задлъжнялост и безработицата, категорични са от Юробанк И Еф Джи груп. Според доклада на финансовата група показателите от първите два месеца на годината сочат устойчиво възстановяване през първото тримесечие на годината, водено от експортния сектор, който нараства много силно с 46,5% на годишна база през февруари, в допълнение към ръст от 72,5% на годишна база през януари. Промишленото производство също отчита покачване, както и продажбите в сектора. Експертите подчертават, че заради разумната фискална политика България попадна под микроскопа на рейтинговата агенция Moody’s за евентуално подобряване на кредитния й рейтинг. Подобни стъпки може да се очаква да предприемат и други рейтингови агенции в средносрочен план, обясняват от компанията. Докладът сравнява рейтинга на България с този на други страни с рейтинг Baa, като Литва и Латвия, Унгария и Хърватия, и изтъква, че икономика е преодоляла много по-добре свиването на производството и показва по-добри фискални и други показатели. Според анализаторите има потенциал за повишаване на рейтинга на страната скоро.
Източник: Класа (12.05.2011)
 
Министерството на финансите ще купи от Българска народна банка 2000 акции на Централен депозитар АД. Това стана ясно след заседание на Управителния съвет на Централната банка вчера. Акциите представляват 20% от капитала на дружеството, а финансовото министесртво ще плати за тях 200 хил. лв. Освен това след продажбата на депозитара на стратегически инвеститор БНБ ще получи и разликата между продажната и номиналната цена (100 лв.) на прехвърлените акции на дружеството. Досега Министерство на финансите държеше 21,9% от акциите на Централен депозитар АД. След като купи дела на БНБ, министерството на Симеон Дянков ще стане собственик на 41,9% от депозитара, а чрез БФБ-София, която е 50,05% собственост на министерството и държи 3% от депоцитара, ще контролира общо 44,9%. С притежаваните от Агенцията за приватизация 1,8%, контролираният от държавата дял в депозитара достига 46,7%. Прехвърлянето на акциите на БНБ е част от одобрената през април от Министерския съвет Концепция за интеграция на Българска фондова борса АД и Централен депозитар АД в световни финансови пазари. Идеята е държавните дялове в тях да бъдат продадени на стратегически инвеститор. А целта е развитието на българския капиталов пазар и утвърждаването му като център за международните пазари в региона. По последни данни към 31 декември 2009 г. акционерите в Централен депозитар АД са Министерство на финансите с 21,9%, БНБ с 20%, Райфайзенбанк, Сосиете Женерал, Банка ДСК и Уникредит Булбанк с по 5%, ЦКБ с 5,1%, Юробанк с 4,5%, ИНГ Банк и БФБ-София с по 3%, ПФБК с 2%, Агенция за приватизация и СИБАНК с по 1,8%, ОББ с 1,5%, Инвестбанк с 1,4%, Интернешънъл Асет Банк с 1,2% и други с по под 1%.
Източник: Стандарт (13.05.2011)
 
Общо 14 инвестиционни посредника са проявили интерес за участие в приватизацията на държавните дялове в електроразпределителните дружества "Е.ОН България продажби" и "Е.ОН България мрежи", съобщиха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). Фирмите са купили документацията и до 27 май могат да подадат офертите си за конкурса, с който ще се избере посредник за пускането на двете предприятия на Българската фондова борса. Покупката на документи не означава автоматично, че всички ще участват. Държавата планира да продаде чрез фондовия пазар целите си дялове от по 33% в капитала на "Е.ОН продажби" и "Е.ОН мрежи". След това дружествата ще станат публични и акциите им ще се търгуват свободно на борсата. Критериите за оценка на посредниците са размер на възнаграждението след успешна продажба, направен оборот за предишни години и брой успешни сделки за приватизацията през БФБ. Цената, на която ще се продават дяловете, все още не е ясна. По същата схема държавата планира да пусне за продажба и дела си в другите ЕРП-та. Става въпрос за 33% участие в капитала на "ЧЕЗ Разпределение България" , "ЧЕЗ Електро България", "ЕВН България Електроразпределение" и "ЕВН България Електроснабдяване". Кои посредниците са купили документи за продажбата на "Е.ОН мрежи" и "Е.ОН продажби": 1. "Уникредит Булбанк" АД 2. "Първа финансова брокерска къща" ООД 3. "Карол" АД 4. "Бенч Марк Финанс" АД 5. "Ню Юръп Корпорит Адвайзъри" ООД 6. "Райфайзенбанк (България)" ЕАД 7. "Обединена българска банка" АД 8. "Елана Трейдинг" АД 9. "Юг Маркет" АД 10. "Юробанк EFG България" АД 11. "Евро-Финанс" АД 12. "Централна кооперативна банка" АД 13. "Капман" АД 14. "Булброкърс" ЕАД
Източник: Дневник (13.05.2011)
 
УниКредит беше отличена като най-добра банка-поддепозитар за 2011 г. в Централна и Източна Европа в годишна класация на международното списание "Глобъл финанс". "Идентифицирахме банките, които най-добре вършат своята работа по обслужване на клиентските активи и защитата им на пазарите по света", каза издателят на списанието Джоузеф Джарапути. В същото време рейтинговата агенция Фич понижи дългосрочния рейтинг на ОББ и Юробанк България от "B+" на "BB" с негативна перспектива.
Източник: Стандарт (28.05.2011)
 
ЕБВР инжектира 250 млн. евро у нас Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще инжектира близо 250 млн. евро у нас през 2011 г. Сумата е предназначена главно за гръцките ни банки. Общата сума, с която ЕБВР ще помага на банковия сектор в своите страни членки за т.г., е 980 млн. евро. Тя е одобрена по принцип от борда на директорите преди няколко седмици и остава да бъде гласувана окончателно. Това съобщи Стефка Славова, директор за България в международната институция. За 2010 г. общата сума на инвестициите на ЕБВР в България е била 540 млн. евро, като половината от тях са основно за подпомагане на три от гръцките банки у нас - Обединена българска банка (ОББ), И Еф Джи Юробанк (Пощенска банка) и Пиреос банк. Само за миналата година те са получили близо 240 млн. евро.
Източник: Стандарт (31.05.2011)
 
Драмата с необслужваните кредити продължава да се задълбочава. На тези, които са склонни да се поддадат на някои оптимистични прогнози, правени най-вече от управляващите, препоръчваме да погледнат данните в сайта на Камарата на частните съдии-изпълнители. Неслучайно през април вестник "БАНКЕРЪ" обяви началото на нова класация - за десетте най-скъпи имота обявени за продажба на търг. В нея се включват само недвижимостите - земи, парцели, жилища, вили, магазини, фабрики, хотели и т.н., които съдия-изпълнителите продават, за да удовлетворят претенциите на банките кредитори. През април бяха обявени търгове за 1820 имота на обща стойност около 160 млн. евро. За май "на тезгяха" бяха сложени 1873 имота, чиято обща стойност надхвърли 200 млн. евро. За юни имотите вече са 2101, като общата първоначална цена само на първите 200 от тях е над 100 млн. лева. Най-високата първоначална цена - 6 млн. лв., е поискана за производствена база в район Искър на столицата. Става въпрос за много голям терен, на който има масивна сграда с около 3 хил. кв. метра разгъната площ. Първоначалното й предназначение е било за шивашки цех. Но според съдия-изпълнител Александър Бизов в момента в нея се помещава печатница. "За пръв път виждат такива големи машини като печатарските, които се намират в сградата. Те обаче не са предмет на този търг", заяви в разговор с репортер на в. "БАНКЕРЪ" съдия-изпълнителят. Имотът е собственост на компанията "Феаруей" ЕООД собственост на Николай Димитров, който самостоятелно или заедно с "Триас Холдинг" АД развива сериозен издателски, печатарски и рекламен бизнес чрез фирмите "Суперспринт" ООД и "Виртуал" ООД. Със свои фирми Димитров участва в консорциум "Медия Груп". Чрез дружеството "Рок Сити Интернешънъл" пък се занимава с производство на метални конструкции, а чрез компанията "ИНСБУЛ", в която притежава 34% от капитала, Димитров върти и бизнес в застраховането. Ако се съди по документите, приложени към делата на въпросните фирми, се вижда, че бизнесът на много от тях не върви добре, тъй като към тях има приложени доста на брой запорни съобщения. От кого са те и за какви суми става дума, е трудно да се провери заради крайно незадоволителното състояние на сайта на Търговския регистър. Това, което със сигурност се знае, е, че имотът е изнесен на продан заради запор на голямата софтуерна компания "Фадата" АД. Но истинската причина да включим имота в класацията е, че върху него има възбрана и от "Юробанк И Еф Джи България". Второ място в "класацията" получава поземлен имот от 12.580 хил. кв. метра в софийския район "Витоша". Той е обявен за продан с първоначална цена от около 5 млн. лв., като с парите, които ще бъдат събрани при евентуалната му продажба, трябва да бъдат погасени поне част от задълженията на компанията "Бояна Инвестмънт" ООД към "Банка ДСК". В случая става дума за провалил се проект на чуждестранни граждани за инвестиции в сектора на недвижимостите у нас. Собственици на дружеството са "Парк Кепитъл България" ООД и "Кепитъл Партнърс Инвестмънтс" ООД, които са собственост на Робърт Луси и на Дейвид Пиърс Лоу, както и на Бисер Дамянов. И тримата с други български и чуждестранни граждани участват в още няколко фирми с цел инвестиции в страната, като очевидно са акцентирали най-вече на сделките с имоти. Интересното е, че според регистрацията "Боян Инвестмънт" е имала доста солиден капитал - около 12.5 млн. лева. Но явно тези пари са били вложени в широкомащабни операции по сделки с имоти, а кризата е хванала собствениците на компанията в разкрачено положение. Така или иначе дружество е имало да връща 4 млн. евро на "Банка ДСК" и този ангажимент се оказал непосилен за него. Точно по тази причина сега земята, която е собственост на "Бояна Инвестмънт", отива на търг. На трето място се нарежда търгът за складова база "Средец" в района на град Средец, Бургаска област. Става дума за сериозна зърнена база със силози, кантари, работилници, пункт за гориво-смазочни материали и разтоварище с елеваторна кула, собственост на компанията "СИСП-Ин" ЕООД. Фирмата се занимава с търговия на зърно на едро и е на "Синтекс България" ЕООД, чийто едноличен собственик е регистрираното в Панама дружество "Синтекс Асет Корп". Въпросната "Синтекс България" притежава още няколко дъщерни фирми - "Зърнени храни - Изток" ЕАД, "Вайцман - България" ЕООД и "Камел - 2003" ЕООД, които се занимават с производство, съхранение и търговия на зърно и фуражи. Тази дейност обаче се е оказала не чак толкова доходоносна или пък просто е управлявана посредствено, защото "СИСП-Ин" не може да погаси дълга си към Обединена българска банка. Точно по нейно искане зърнобазата в град Средец е обявена на търг, като първоначалната цена е около 4 млн. лева. Фабрика за бутилки в град Елена пък се предлага за продан вече за втори път. Тя е собственост на "Интериор Глас" ООД, съдружници в която са Атанас Стоянов и Емил Ташков. Стоянов притежава ЕТ "САС Атанас Стоянов", както и 50% от събирателното дружество "Астра 6 Стоянов и Сие". Собственик на останалите 50% в него е Мария Георгиева Стоянова. Ташков от своя страна пък е собственик на "Дио Трейт" ЕООД и участва в управлението на "Винпром - 97" АД. В "Галата инвестмънт" ООД той е съдружник със Стоян Стоянов, който има бизнес с финансово-брокерски и инвестиционни компании. Що се отнася до стъкларския бизнес, там по всичко личи, че положението е тотално потрошено. Върху завода в Елена има запори по искане на "Национална компания железопътна инфраструктура", на Централна кооперативна банка (заради която включваме този търг в класацията), на "Е.ОН България Продажби", на Националната агенция за приходите и на Агенцията за държавни вземания. Както се вижда, става дума все за сериозни и непримирими кредитори. Техните претенции обаче едва ли ще могат да бъдат удовлетворени от евентуалната продажба на завода за бутилки, независимо че първоначалната цена, от която ще започне наддаването, е 3.16 млн. лева. При успех на търга най-вероятно парите ще стигнат само за покриване на претенциите на ЦКБ, защото тя държи ипотеката върху имота и има особен залог върху търговското предприятие "Интериор Глас". Поземлен имот в село Труд Пловдивско, също заема своето достойно място в нашата класация. Това е имот от 12 082 кв. метра, притежание на "Анастасов - 95" ЕООД. Дружеството е собственост на Димитър Анастасов, който има и още няколко други компании като например "Ратола - Пловдив" ООД и "Марица Инс" ЕООД. Какъвто и бизнес да развива през тях Анастасов, той явно не е достатъчен, за да покрие финансовите му ангажименти към кредиторите. А те не са малко. Претенции към него имат "Райфайзенбанк (България)" и "Райфайзен лизинг България". Точно по тяхно искане имотът в село Труд е обявен за продажба, като първоначалната цена, от която ще започне наддаването, е 2.88 млн. лева. Впрочем банката се е опитала да реши проблема със събирането на парите, като е продала вземането си на ЕТ "Металик - Иван Михайлов". Но пък това не са всички кредитори, които чакат парите, събрани евентуално от търга. Освен тях претенции към Анастасов има и "И Еф Джи Ауто Лизинг" ЕООД, което също е наложило възбрана върху имота. Вече стана дума за крехкото финансово здраве на "Синтекс България" и дъщерните му фирми. Доказателство за това е и търгът, обявен за продажбата на складова база и промишлени сгради, намиращи се в северния промишлен район на Бургас. Те са притежание на "Вайцман - България" ЕООД, чийто едноличен собственик е "Синтекс България". Наддаването ще започне от 2.7 млн. лв., като при успех получените средства ще бъдат използвани за погасяване на дълга на фирмата към ОББ. Голяма складова база в Пловдив заедно с механизираното оборудване в нея, както и прилежащият пункт за гориво-смазочни материали, ще бъдат предложени за продажба заради дългове към ОББ. Имотът е собственост на фирмата "Екопромет - В" ЕООД, която го е отдала за ползване с договор за пет години на "Белканто" ЕООД. "Екопромет - В" е управлявана от Мирослав Сиротов и е собственост на "Уестън Морланд Инк", която удобно е регистрирана в офшорната зона Панама. Едноличен собственик на "Белканто" пък е "Екопромет Груп". И докато ОББ се надява да се намерят купувачи за складови бази и зърнени силози, новият мажоритарен собственик на "Българо-американска кредитна банка" Цветелина Бориславова ще се занимава с кокошкарници Това, разбира се, е в кръга на шегата, но... не съвсем. От 7 юни до 7 юли е срокът за подаване на оферти за базираната в Поморие ферма за производство на яйца, която е собственост на "Поморие Чикън Къмпани" ООД. Двамата съдружници във фирмата са Живко Драгнев и Станимир Драгнев, като специално бизнесът на Станимир е закъсал доста сериозно, тъй като върху останалите две компании, които той притежава - "Поморие Трейд Къмпани" ЕООД и "Еко Бул Груп" ЕООД, има наложени запори от "Топ Микс" ООД, и то за суми от по няколко десетки хиляди лева. А пък върху фабриката за яйца освен БАКБ претенции имат и фирмите "Фарма Сис" ООД и "Вита Бел" ООД. Така или иначе, ако се измъти някой платежоспособен кандидат, който да участва в търга, той ще трябва да започне наддаването от 2 млн. лева. А от получената от продажбата сума (ако въобще има такава) БАКБ ще разчита да покрие вземането си в размер на 407.8 хил. евро и 75.3 хил. лева. Не по-лека задача има и Петя Славова, която продава ниви и силажни складове в село Червена вода, Русенско. По-точно продава ги съдия-изпълнителят по искане на ИНВЕСТБАНК, чийто собственик е Славова. Въпросните имоти са на фирмата "М.К. 2006" ЕООД. Тя е собственост на Мария Кунцева, която според Търговския регистър не участва в други дружества. Това е компанията, през която тя развива бизнеса си, но уви кризата не й е дала голям шанс и въпросната госпожа е задлъжняла към ИНВЕСТБАНК. Кредитната институция е предприела предвидените от закона процедури да си събере вземанията и чрез съдия-изпълнителя е обявила търг за имота на Кунцева в Русенско при първоначална цена от 1.84 млн. лева. "Емпорики банк България" пък си търси 1.3 млн. лв. от фирмата "Инвент" ЕООД. Фирмата е собственост на Иван Димитров, който се занимава с бизнес в най-различни сфери от търговия през строителство до ремонт на селскостопански машини и производство на кухненски мебели. Няколкото фирми, които притежава или е съдружник в тях, са в тези сектори на икономиката. Само че бизнесът на "Инвент" ЕООД очевидно е забуксувал и дружеството не може да обслужва заема си към "Емпорики банк България". И за да си го събере, кредитната институция налага запор върху имота му в Пловдив. Първоначалната цена, от която започва наддаването, е 1.69 млн. лева, което означава, че при успех фирмата ще може не само да погаси дълга си, но и да скъта някой лев, ако междувременно към нея не бъдат предявени претенции от други кредитори.
Източник: Банкеръ (13.06.2011)
 
Шест инвестиционни посредника са поискали през първото тримесечие да върнат доброволно лиценза си за дейност, издаден от Комисията за финансов надзор (КФН), съобщиха от държавния регулатор. Надзорът вече е отнел лиценза на някои от тях 0т тях - "Астра инвестмънт" АД (отнет на 1 март), "Капитал инженер проект" ООД (на 15 февруари), а в процедура по отнемане са "Булекс инвест", "Евродилинг" и "Популярна каса – 95". С лиценза си се раздели и "ЕФГ секюритис България"още в началото на годината, но на практика дружеството не спря дейност, а операциите му преминаха към "И ЕФ Джи Юробанк България", под чиято шапка беше посредникът. Финансовата криза накара много посредници да спрат дейност, като досега това са били основно малки фирми, които преди години разчитаха най-вече на сделки с акции на собственици от масовата приватизация. Към края на март на българския пазар има общо 50 посредника.
Източник: Дневник (15.06.2011)
 
Юробанк И Еф Джи България АД - София свиква Годишно общо събрание на акционерите на 29.07.2011. Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през 2010 година, промени в устава на дружеството.
Източник: Агенция по вписвания (23.06.2011)
 
Колко струва една банка? Андрей Георгиев, изп. директор на Финансова къща "Логос-ТМ" АД. Дългоочакваната смяна на собствеността на основния пакет от акции на Българо-Американската кредитна банка стана факт в края на миналата седмица, след като получи "зелена светлина" последователно от КЗК и БНБ. Сделката може да се определи като емблематична и с фундаментално значение, макар банката да не е сред големите кредитни институции в страната. За тези, които не следят банковия сектор отблизо, трябва да се припомни, че продавачът по сделката е на практика фалиралата вследствие на икономическата и финансова криза, и впоследствие национализирана ирландска банка Allied Irish Banks. Тя навлезе на българския пазар на банкови услуги през 2008 година, когато купи близо 50% от капитала на БАКБ от Българо-Американския инвестиционен фонд. Покупката се оказа в най-неподходящия момент, няколко месеца преди кризата да се разгърне с пълна сила в региона на Централна и Източна Европа. Тази грешка струва скъпо на ирландците, тъй като те загубиха почти цялото си вложение в България. От инвестираните над 216 млн. евро в акции на БАКБ в петък (17 юни) те получиха едва 100 хиляди евро от новия собственик - фонда Clever Synergies Investment Fund (CSIF), зад който стои бизнес дамата Цветелина Бориславова. Разбира се, ирландците все пак са щастливи, че извън горепосочената символична сума ще си върнат и допълнително вложените в родната банка под формата на кредитна линия 25 млн. евро. Едва ли Allied Irish Banks щеше да продава по този начин (притисната от времето и на всяка цена), ако не беше принудена от ирландските власти да подкрепи баланса си в кратки срокове, продавайки активите си в чужбина. Подобна сделка ирландците вече осъществиха през септември миналата година в Полша. Само че за тяхна радост банката Zachodni бе далеч по-апетитна за купувачите. За нея наддаваха някои от най-големите банки в Европа, а покупната цена от 2,9 млрд.евро, предложена от спечелилата своеобразния търг Banco Santander, надхвърли и най-оптимистичните очаквания. Испанската банка плати 2,8 пъти счетоводната стойност на акция. За сравнение банките в Европа се търгуват при средни нива на съотношението цена към счетоводна стойност на акция около и под единица. Тази сериозна премия се дължи на това, че полската икономика е единствената в ЕС, която остана на пътя на икономическия растеж в кризата, банковата система на страната е в изключително добра форма, като отбелязва силни и устойчиви растежи на кредитирането, а освен това самата банка разполага с много по-диверсифицирано и качествено кредитно портфолио в сравнение с БАКБ. За последната бе характерно агресивното и високо рисково кредитиране, което в добрите години за българската икономика я правеше най-рентабилната родна банка. Оценките на полските банки като цяло са в пъти по-високи от тези на българските и това се потвърждава и от сделката, при която "Райфайзен интернешънъл" закупи наскоро полското поделение на гръцката EFG Eurobank - собственик на българската Пощенска банка. Австрийската кредитна институция заплати 490 млн. евро за 70% от капитала на Полбанк И Еф Джи, или около 1,7 пъти счетоводната стойност на акция. И то при положение, че Полбанк е на загуба. На полския пазар се сключиха още две по-малки сделки, а пазарните оценки на полските банки, които се търгуват на Варшавската фондова борса, също са далеч над средните за Европа и България. Изводът от всичко това е, че ниската цена на сделката за родната БАКБ e не само следствие от това, че AIB е притисната до стената да продава. Когато продаваш здрава и рентабилна институция, конкуренцията между купувачите ражда и високи цени. Какво тогава ни показва цената от 100 хиляди евро за 50% от БАКБ? Първо, явно - собственият капитал на банката от близо 190 млн. лева по последен одитиран консолидиран отчет е далеч от реалността и от оценката на купувача. Другото, което несъмнено можем да кажем след тази сделка, е, че българският бизнес в случая се оказа далеч по-добрият играч. Новият собственик на БАКБ в лицето на Цветелина Бориславова продаде скъпо участието си в СИБанк на белгийската KBC преди години, за да се окаже години по-късно отново собственик на банка, но със значителна печалба от двете операции. Подобна тенденция, каквато наблюдаваме в развитието на банковата система у нас, вече е описана в сериозни научни изследвания. Първо мултинационалните банки навлизат на малкия и неразвит банков пазар, печелят бързо пазарен дял, инвестирайки много средства и вкарвайки натрупаното ноу-хау, но на по-късен етап, особено в условията на криза, банките със собственици резиденти са по-гъвкави и по-успешни, като в много случаи придобиват собствеността върху поделенията на мултинационалните финансови групи. Сделката с БАКБ е точно такъв случай. Дали можем да очакваме тази тенденция да се задълбочи? Защо не? В последна сметка към БАКБ интерес имаше само от местни играчи. Много вероятно е например гръцките банки у нас също да потърсят продажба на поделенията си. Със сигурност западните банки с интерес към нашия пазар ще срещнат конкуренцията на Корпоративна търговска банка, Първа инвестиционна банка, Централна кооперативна банка, а вероятно и някои други родни капитали. Споменатите банки с български собственици вече спечелиха значителен пазарен дял в годините на икономическата криза, демонстрирайки възможности да бъдат конкурентоспособни. Сделката за БАКБ, както и тази за малката НЛБ Банка София, закупена също през тази година от групата TBI, са само началото на новото мащабно преструктуриране, което предстои да се случи на българската банкова система след процеса на приватизация и последващите покупки и сливания преди повече от десетилетие. Това е тенденция в целия регион на ЦИЕ. Освен гореспоменатите сделки в Полша, в Румъния също няколко банки са обявени за продан. Най-голямата руска банка Сбербанк, която досега оперираше само в границите на бившия СССР, е пред покупката на Volksbank International от Die Osterreichische Volksbanken на предполагаема цена от 700-750 млн. евро. Като от сделката вероятно ще бъде изключено губещото румънско поделение на VBI. В съседна Гърция всички досегашни опити за окрупняване на банки бяха неуспешни въпреки натиска от страна на правителството. Рано или късно обаче големите гръцки банки ще трябва да се разберат помежду си за новото разпределяне на банковия пазар в страната, тъй като в противен случай рискуват да се сблъскат с неконтролируеми и неоценими по размер негативни последици от икономическата криза в страната. Как точно ще се развият консолидационните процеси и преструктуриранията в банковата система на България и на съседните страни, предстои да видим. Хубавото е, че банковият сектор у нас продължава да бъде в прилична форма въпреки проточилата се прекалено дълго криза, а процесите, които предстоят да се развият в структурата на собствеността, е много вероятно да съвпаднат и дори да подпомогнат възстановяването на икономиката.
Източник: Стандарт (27.06.2011)
 
Една по една банките за трета поредна година заделят печалбите в капитала си, като изключенията с разпределяне на дивиденти са по-малко в сравнение с миналата година. Въпреки че все още някои банки не са провели годишните си общи събрания, има яснота около това какво ще бъде предложението на мениджмънта към акционерите за съдбата на финансовия резултат. Други предпочитат да не обявяват такава информация публично. Сред банките, които са капитализирали вече печалбите си за миналата година или това предстои, са ОББ (73.6 млн. лв. печалба по данни в БНБ), Пощенска банка (34.9 млн. лв.), ПИБ (30.8 млн. лв.), Sosiete Generale Експресбанк (30.1 млн. лв.), Банка Пиреос (45.9 млн. лв.), Централна кооперативна банка (22.4 млн. лв.), МКБ Юнионбанк (4.4 млн. лв.), Прокредит банк (3.4 млн. лв.), Корпоративна търговска банка (74.5 млн. лв.). Има и банки, които са на загуба и логично няма какво да разпределят като дивидент. Основният акционер на ОББ - Национална банка на Гърция, седма поредна година не получава дивидент, реинвестирайки печалбата в капитала на банката. И Банка Пиреос през последните пет години не е раздавала дивиденти и всички печалби се рекапитализират, оставайки на разположение на банката. Това са решили акционерите и тази година на проведеното на 11 юли общо събрание. От ПИБ също не изплатиха дивидент. И Societe Generale Експресбанк не разпредели дивидент, а цялата й печалба ще бъде задържана в банката. "Печалбите, реализирани в България, остават в страната, като по този начин се насърчава развитието както в частност на банката, така и на българската икономика", посочи Даниела Христова, член на управителния съвет на банката. МКБ Юнионбанк също традиционно капитализира печалбата, както и Прокредит банк. Акционерите на КТБ също гласуваха цялата й печалба да остане във фонд "Резервен", също и тези на ЦКБ.
Източник: Дневник (14.07.2011)
 
Има повишено търсене на потребителски и жилищни кредити. Това обаче все още не е тенденция, рано е да се говори и за положителни сигнали. Въпреки увеличението на подаваните молби за кредитиране при потребителските заеми няма изразена тенденция за нарастване на потреблението. Хората вече подхождат много по-предпазливо и по-информирано при искане на кредит. В последната година предлагането на кредитни продукти с намалена лихва и/или такси за определен период се оформи като силно активна маркетингова политика от страна на банките. По този начин те демонстрират готовността си за отпускане на заеми. На този етап крайният резултат от агресивния маркетингов подход е, че се наблюдава повишение на търсенето и при жилищните, и при потребителските заеми. Според Емил Ангелов, заместник главен изпълнителен директор на Банка Пиреос България, "през последните две тримесечия има увеличаване на исканията за ипотечни кредити в сравнение с предходните тримесечия на 2010 г. и 2009 г.". По думите му същата тенденция се наблюдава и при потребителските кредити. По-значителното раздвижване при исканията се отчита след март 2011 г. според него. И Антъни Хасиотис, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, преди десетина дни коментира, че има увеличение на молбите за кредитиране, като юни е първият месец, в който това се усеща по-осезаемо. Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк, също смята, че определено се наблюдава повишено търсене, особено при ипотечните заеми, но за потребителските все още е по-характерно силното погасяване на отпуснати вече кредити. От Банка ДСК посочиха, че за първите пет месеца на тази година има ръст на обема при новите потребителски заеми, но това все още не е тенденция. "За да говорим за тенденции при кредитирането, трябва да наблюдаваме процеса поне четири последователни тримесечия, така че не бих искал да правя още заключения", коментира и Емил Ангелов. От Банка ДСК допълниха, че има и сезонност в поведението на клиентите. От Societe Generale Експресбанк казват, че за тяхната банка наблюдаваният ръст в потребителското кредитиране е около 50% на годишна база, а при ипотечните заеми - около 40%. Данните на БНБ към края на май (тези за юни предстои да бъдат публикувани в края на този месец - бел. ред.) показват,че трети пореден месец потребителските заеми имат нарастване. То обаче е символично - с 11 млн. лв. през март, 3 млн. лв. през април и 15.5 млн. лв. през май.
Източник: Дневник (18.07.2011)
 
Настоящият Столичен общински съвет (СОС), чийто мандат изтича през есента, ще направи последен опит София да си върне контрола над Общинска банка. Той взе решение днес за свикване на извънредно общо събрание, на което да бъдат избрани нови членове на надзорния съвет и да бъде променен уставът на кредитната институция. От близо десет години Столичната община не може да управлява банката, въпреки че държи над 70% от капитала й, защото уставът й предвижда решения да се взимат с мнозинство от 3/4. Останалите акции са собственост на фирми, свързани с Христо Ковачки, и на няколко общини. Общината загуби контрола си върху банката, когато две нейни дружества - ВиК и "Пътища и съоръжения", продадоха без съгласието на общинския съвет дела си в нея. ВиК прехвърли акциите си през 2002 г. на фирмата "Софстрой", в която тогава собственост имаше и общината. По-късно "Софстрой" продаде акциите на фирмата "МАХ 2003", която е собственост на Ковачки. През 2008 г., след като общинският съвет смени ръководството на ВиК, дружеството заведе исковете срещу "Софстрой" и "МАХ 2003" за разваляне на сделката. Решението на Върховния апелативен съд (ВАС) от миналата година е, че прехвърлянето на акциите на ВиК е нищожно. Все още обаче се очаква решението на Върховния касационен съд и не се знае дали той въобще ще допусне жалбите срещу решението на ВАС, обясни днес председателят на СОС Андрей Иванов.
Източник: Дневник (18.07.2011)
 
На 27 юли „Сиенит холдинг” АД изплати и последната вноска /главница 481 250 евро и лихви 12 608,75 евро/ по 5-годишния си облигационен заем, съобщиха от ръководството на компанията. Плащането е извършено в рамките на 30 дни от датата на падежа, съгласно клаузата в предложението за пласиране на емисията. „Сиенит Холдинг“ АД издаде първата си емисия корпоративни, обезпечени облигации - 3 850 броя, на 29 юни 2006 г. Заемът е на стойност 3 850 000 евро с краен падеж 29 юни 2011 г. Обслужването на облигационната емисия е по график, съобразно първоначалния погасителен план – плащане на 8 равни погасителни вноски на всеки 6 месеца. За 5 години емитентът освен главницата е платил и лихва в размер на 938 545.90 евро. Погасяването в срок на облигационния заем и то във време на икономическа криза, която засегна най-много строителния сектор, е изключително позитивен знак, че добрите български компании успяват да се справят с трудностите. Облигационерите по 5-годишният заем, най-големите сред които са „Райфайзенбанк” (България) ЕАД, „Юробанк И Еф Джи България“ АД, пенсионен фонд „ДСК Родина” АД, „Българска агенция за експортно застраховане“ EАД и др. вече получиха парите си, съобщиха от „Райфайзенбанк” (България) ЕАД, инвестиционен посредник на емисията. Оттам обясниха, че първичното записване на облигациите е осъществено при условията на частно предлагане. Ценните книжа са обезпечени с ипотека върху имоти на „Сиенит”, учредена в полза на банката довереник – „Райфайзенбанк”. През 2010 г. емисията е вписана в регистъра на публичните емисии и с регистрация за вторична търговия на „Българска фондова борса – София” АД. Изпълнявайки всички допълнителни задължения по публичната емисия облигации „Сиенит холдинг” АД доказа, че отговаря на изискванията на Закона за ценните книжа, фондови борси и инвестиционни дружества, и показа, че отговаря на изискванията за „публична компания”.
Източник: Фирмена информация (03.08.2011)
 
Строителният "Сиенит холдинг" - Пловдив, е погасил облигациите си, съобщиха от компанията. На 27 юли е била платена последната вноска от главницата и лихва, общо 493 859 евро, малко преди да изтекат 30 дни от падежа. Забавяне на плащането след този срок би добавило и наказателна лихва към дълга. "Сиенит" издаде петгодишни облигации на стойност 3.85 млн. евро на 29 юни 2006 г., за да финансира нови строителни проекти. Компанията имаше проблеми с редовното плащане на някои от вноските към кредиторите, което беше обяснено със затруднено събиране на дългове от нейни клиенти. Най-големите кредитори по облигациите са били Райфайзенбанк, Юробанк И Еф Джи, пенсионните фондове на "ДСК Родина", "Българска агенция за експортно застраховане". Райфайзенбанк беше посредник по емисията.
Източник: Дневник (03.08.2011)
 
Комисията за финансов надзор е издала временна забрана за публикуване на търгово предложение от "Бандола Пропъртис" Лтд - Маршалски острови, за закупуване на акции на "София Хотел Балкан" АД от останалите акционери на дружеството чрез инвестиционния посредник "Юробанк И Еф Джи България" АД, съобщиха от надзора.
Източник: Банкеръ (22.08.2011)
 
Драгомир Иванов Григоров - синдик на "СИВА" ООД /н/, гр. Търговище, ЕИК 835009084, в производство по несъстоятелност по гр. д. № 71/2010 г. по описа на Търговищки окръжен съд, на основание чл. 717 а от ТЗ обявява на интересуващите се, че съгласно определение на съда по несъстоятелността № 81 от 11.08.2011 г., на 12.09.2011 г. в 12.00 часа в канцеларията на синдика, находяща се в гр. Велико Търново, ул. "Васил Левски" № 27 "Б" ще се проведе продажба на имущество от масата на несъстоятелността на дружеството, както следва: Машини и съоръжения, транспортни средства, стопански инвентар, материали и резервни части, като цяло, съгласно Приложения № 1, 2, 3, 4 (вижте прикачените файлове). Начална тръжна цена 184 100 /сто осемдесет и четири хиляди и сто/ лева. Таксите и данъците по прехвърляне на имуществото са за сметка на купувача. Продажбата ще се проведе по реда на чл. 717 в от ТЗ - чрез търг с тайно наддаване. Оглед на имуществото може да бъде извършван всеки работен ден от 09.00 до 16.00 часа след предварително съгласуване със синдика. Книжата относно продажбата са на разположение на всички заинтересувани в канцеларията на синдика, находяща се в гр. Велико Търново, ул. "Васил Левски" № 27 "Б". За участие в наддаването се внася задатък 10 на сто от началната тръжна цена в особената банкова сметка на синдика IBAN BG 11 BPBI 7943 5074 3750 01, BIC BPBIBGSF в „Юробанк И Еф Джи България" АД клон Търговище. Наддавателни предложения се подават в деня на продажбата от 09.00 до 12.00 часа. Желаещите да участват в наддаването подават предложенията си в запечатан плик, като посочват име, съответно фирма на участника; седалище; адрес и телефон за кореспонденция; обект, за който наддават и предложената от тях цена с цифри и думи. Към предложението кандидатите прилагат: оригинал от банков документ за внесен задатък в размер на 10 на сто от началната цена на имуществото, за което участват; изрично пълномощно, в случай че предложението се подава от пълномощник; доказателства за самоличност или правосубектност на представляваното юридическо лице или едноличен търговец; ЕИК или удостоверение за актуално състояние на юридическото лице или едноличен търговец, ако не са пререгистрирани по Закона за търговския регистър. Резултатът от наддаването ще бъде обявен от синдика в деня на продажбата, веднага след изтичане на срока за подаване на предложенията, в присъствието на явилите се наддавачи. Телефон за контакти: 0888 224 885.
Източник: Фирмена информация (24.08.2011)
 
Гръцките EFG Eurobank (собственик на Пощенска банка в България) и Alpha Bank (която има клон и в нашата страна) са близо до обявяването на пълно сливане, обявиха неназовани висши служители на двете институции в събота. То ще бъде последвано от капиталова инжекция от 500 млн. евро от суверенния фонд на Катар, пише "Файненшъл таймс". Обединяването на втората и третата по големина банки в Гърция ще създаде 25-ата по големина финансова институция в еврозоната, допълват източниците на изданието.
Източник: Дневник (29.08.2011)
 
Двете от големите гръцки банки EFG Eurobank Ergasias SA и Alpha Bank SA се сливат, като новото обединение се надява да привлече капиталова инжекция от € 2 млрд., съобщава The Wall Street Journal като се позовава на свой източинк. От тези средства € 1.25 млрд. ще дойдат от процедурата по увеличение на капитала, а други € 500 млн. ще бъдат набрани чрез емисия на конвертируеми облигации, които отсега е ясно, че ще бъдат записани от Катарски инвестиционен фонд, който и сега има малък дял (15-16%) в капитала на Алфа банк. Встрани от това, обединението ще прибере между 200 и 300 млн. евро от продажбата на турското поделение на Еуробанк, което бе отдавна анонсирано. И двете банки имат бизнес в България. EFG Eurobank контролира Пощенска банка, а Алфа банк оперира на банковия сектор у нас от 1995 година и има 120 офиса в страната.
Източник: Дарик радио (29.08.2011)
 
Намерението на Столична община да си върне контрола върху Общинска банка точно преди местните избори очаквано завърши с пълно фиаско, както се случи и с предишните опити. Този път Агенцията по вписванията отказа вписването в Търговския регистър на извънредното общо събрание на 1 септември. Мотивът е, че не е спазено изискването от устава на банката за най-малко 30 дни от поканата за насрочване на общото събрание до провеждането му. Това става ясно от документите публикувани в Търговския регистър. Така се повтаря ситуацията от септември 2005 г., когато малко преди частичните местните избори за кмет, спечелени тогава от Бойко Борисов, общината се опита да направи същото упражнение, но безуспешно. От тогава досега са правени още няколко опита за връщането на контрола на Столична община върху банката, като последният беше през 2009 г. На практика от 2004 г. банката се управлява от осъдения за укриване на 20 млн. лв. данъци Христо Ковачки, след като контролирани от него компании придобиха блокиращата квота от 25% в банката без знанието на Столичния общински съвет (СОС). Това се случи по времето на кмета Стефан Софиянски, който днес отново е претендент за "Московска" 33, а шеф на банката беше Любомир Павлов, който днес е съсобственик на пресгрупата, издаваща "24 часа" и "Труд". Необяснимо забавяне За разлика от преди шест години, когато хората на Ковачки не разрешиха да се промени устава и решенията да се взимат с обикновено, а не с квалифицирано мнозинство, този път грешката е изцяло в Столичния общински съвет. СОС взе решение да се свика извънредно събрание на банката на 14 юли. Освен промяна на устава, другото искане на съветниците беше за промени в тричленния Надзорен съвет, като хората на Ковачки – зет му Никифор Вангелов и Димитър Колев - бъдат сменени с Петя Димитрова и Стефан Ненов. Димитрова е изпълнителен директор на Пощенска банка и по този начин й се намира работа след сливането на гръцките "Алфа банк" и "И Еф Джи Банк", коментираха общински съветници. По същия начин през април Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на Пощенска банка, която е собственост на гръцката "И Еф Джи Банк", стана главен изпълнителен директор в държавната Българска банка за развитие. Стефан Ненов, другият номиниран за надзора, има собствена консултантска компания, а преди е бил в екипа на "Прайсуотърхаус". Вместо това решение да пристигне в банката преди 1 август, за да се спазят законовите изисквания, СОС прави това на 2 август, като самото писмо пристига в банката два дни по-късно. На следващия ден Управителният съвет на банката взима решение за свикването му на 1 септември. В протокола от заседанието обаче е отбелязвано, че не е спазен 30-дневният срок, както е по устав, както и че не са приложени документи според изискванията на Търговския закон. Съвсем очаквано на 12 август Агенцията по вписванията отказва да впише искането. Още същия ден обаче Общинската застрахователна компания (ОЗК), която е акционер в банката с 9.6% и се контролира от Ковачки, отправя контра искане за редовно годишно общо събрание на 14 октомври и при коренно различен дневен ред - приемане на годишния финансов отчет, освобождаване от отговорност на членовете на управителния и надзорния съвет на банката, разпределение на печалбата, която за 2010 г. е 2 млн. лв., избор на одитор и увеличаване на надзорния съвет с двама души. На 17 август Надзорният съвет одобрява искането на ОЗК. Протоколът е подписан от председателя на Надзорния съвет Димитър Колев и Спас Димитров, който би трябвало да защитава интересите на общината. Зетят на Ковачки Никифор Вангелов, който е третият член на надзора, не присъства, става ясно от документите. Агенцията по вписванията вписва искането в Търговския регистър. Амнезия в ръководството на СОС "Не мога да си спомня какво е станало между 28 юли и 2 август", каза председателят на СОС Андрей Иванов пред Mediapool. Той обясни, че решението на СОС за Общинска банка влиза в 14-дневен срок след приемането му, което означава 28 юли. Защо изпращането на писмото, под което, по думите на Иванов, освен неговия подпис е бил и този на кмета Йорданка Фандъкова, е изпратено на 2 август, Иванов не можа да си спомни, както и кой е отговорен за фаталното забавяне. Според Андрей Иванов обаче вината е в Надзорният съвет на банката, който е трябвало да се съобрази с решението на СОС и да насрочи събранието като спази изискването за 30 дневен срок, т.е. най-рано на 4 септември. На въпрос, че СОС изрично е посочил посочил датата 1 септември, Иванов отговори: "Като знаят, че е незаконно и срокът е изпуснат, не е трябвало да го правят. И на вас, ако ви кажат да направите нещо незаконно, вие ще го направите ли?", попита реторично Андрей Иванов. На ход е общината Категорично ще се проведе общо събрание, но не на 14 октомври, а по-рано, като се спази изискването за 30-дневния срок, каза още шефът на СОС пред Mediapool. Той уточни обаче, че общината все още не е изпратила официално новото си искане за свикване на събрание до Общинска банка, защото едва преди дни се е върнал на работа. Очаква се това да стане факт в близките дни, увери той. БНБ е скрития коз, на който Столична община разчита да й помогне да си върне контрола върху банката. БНБ има право да осъществява надзор над банките и да прави препоръки за промяна в тяхното управление. Неотдавна в писмо до общината БНБ "препоръча да се свика извънредно общо събрание за промяна на управлението, защото надзорният и управителният състав на банката не са в състояние да преодолеят зависимостта на бизнес-групата, свързана с миноритарните акционери". В писмото пишеше още, че банката е стабилна, финансовото й състояние се подобрява, но трябва да се отстранят проблемите при кредитирането на свързани лица.
Източник: Медия Пул (31.08.2011)
 
Международната агенция "Мудис" понижи кредитния рейтинг на осем водещи гръцки банки, предадоха световните агенции. Повечето от банките присъстват и в България. От B3 на Caa2 е свалена оценката за Националната банка на Гърция (собственик на ОББ), И Еф Джи Юробанк Ергазиас (собственик на Пощенска), Алфа банк (работи като клон у нас), "Пиреос" (собственик на едноименната българска банка) и Аграрната банка и Атика банк. Рейтингът на гръцката "Емпорики", дъщерна на френската "Креди агрикол", която също работи и в България, е намален от В1 на В3. По този начин е променена и оценката на General Bank of Greece. Причината за понижението са проблемите за икономиката в страната, които може да доведат до ръст на необслужваните кредити, спада на депозитите и големите експозиции в гръцки дълг. Вчера Клаас Кнот, член на УС на ЕЦБ в качеството си на централен банкер на Холандия, казва, че сценарият за фалит на Гърция по държавния й дълг не може да бъде отхвърлян. В интервю за холандския вестник "Хет Финансиеле Дагблад" Кнот допълва, че сега е по-малко склонен да изключи възможността за банкрут, отколкото преди няколко месеца. Изданието коментира, че е необичайно банкер от подобна величина да допуска толкова открито възможността от банкрут на Гърция. Правителството на страната пък отхвърли слуховете, публикувани в местните медии, че една от опциите за справяне с кризата е системен фалит с 50% загуба за притежателите на облигации. Междувременно "Мудис" намали от Aa2 на Aa3 кредитния рейтинг на Словения.
Източник: 24 часа (26.09.2011)
 
Пощенска банка получи 7,25 млн. евро кредитна линия от Българска банка за развитие (ББР) за отпускане на заеми на малки и средни предприятия. Сумата е предоставена по кредитната линия, която ББР договори с германската KwF за директно кредитиране на малки и средни предприятия и за предоставяне на кредитни линии на търговски банки за целево финансиране на бизнеса. Максималният размер на заема за едно предприятие ще бъде 3 млн. евро със срок до 9 години. Кредитът ще покрива до 100% от инвестициите и необходимия оборотен капитал, когато той е до 30% от инвестицията.
Източник: Стандарт (05.10.2011)
 
Безработицата догодина ще продължи да бъде над 11%. Това смятат 57,1% от финалистите в конкурса "Мениджър на годината". Останалите 42,9% са на мнение, че безработицата ще е над 9,5%. Но ситуацията с масовите съкращения на служители и намаляването на работни заплати е зад гърба ни, коментира Станислав Разпопов, изпълнителен директор на "Дунапак Родина". 85% от топмениджърите очакват минимален ръст на инвестициите през 2012 г., а 14,3% смятат, че нови чужди капитали изобщо няма да има. Според голяма част от финалистите експортът и туризмът ще са водещи за икономиката през 2012 г. Заради проблемите в Европа и света обаче 53,3% от мениджърите очакват забавяне в ръста на износа. Въпреки затрудненията 50% от финалистите в конкурса смятат, че опасността от нова рецесия е малка, а 35,7%, че е реална. Тази година за първи път за финала на конкурса се класират 11 мениджъри вместо 10. Причината е, че двама от кандидатите са били с равни резултати. В надпреварата са се включили над 60 мениджъри. До финала стигнаха Ваньо Алексиев от "Глобал Биомет", Виолина Маринова-ДСК, Димитър Илчев-"Евромаркет Груп", Зоя Паунова-"Астра Зенека", Ираван Хира- HP България, Николай Михайлов-"Трейс Груп Холд", Петя Димитрова-Eurobank EFG, Снежина Казакова-DHL Експрес България, София Христова-ПОД Алианц, Станислав Разпопов-"Дунапак Родина" и Харис Коцибос-Глобул.
Източник: Стандарт (07.10.2011)
 
Икономическият растеж в България в края на годината ще достигне 2,9 на сто от БВП, сочат данни от последния доклад на Юробанк И Еф Джи Груп, собственик на Пощенска банка. Финансовата институция ревизира надолу очакванията си за страната от предишните 3,2% през март. Така прогнозата за страната отново е по-ниска от заложената от правителството 3,6 на сто. Припомняме, че преди дни ЕБВР драстично понижи перспективите си за икономическия растеж у нас от 3 на сто на 1,6%. Според УниКредит икономическият растеж у нас ще загуби част от скоростта си през идните месеци заради трудностите в процеса на възстановяване и влошените перспективи пред световната икономика. Експертите на банката очакват ръст от 2,8 на сто и 3,3% на годишна база през 2012 г. От OTP Bank, собственик на българската Банка ДСК, пък залагат ръст на родната икономика от 3,4 на сто в периода 2012-2015 г. Според ЕК ръстът ще достигне 2,8 на сто през тази и 3,7 на сто през следващата година. За следващата година прогнозата на Юробанк И Еф Джи Груп е растежът на икономиката да достигне 3,5 на сто. Като причина за ревизираните данни анализаторите на групата посочват, перспективите пред глобалната икономика, продължаващата дългова криза в еврозоната и макроикономическите данни, идващи от двете страни на Атлантическия океан, които засилват тревогите за забавянето на икономическото възстановяване на САЩ и Европа. Последните данни от Нова Европа също показват, че темпът на икономическо възстановяване там започва да изостава. Докладът отбелязва, че след много динамичен старт през първото тримесечие растежът на българския БВП се забавя през второто тримесечие на годината до 2% на годишна база в сравнение с 3,3% през първото тримесечие, но остава над средния за страните от ЕС за трето поредно тримесечие. Нетният износ отново е двигател на растежа през второто тримесечие, като допринася най-силно за ръста на БВП. Докладът на Юробанк И Еф Джи Груп акцентира върху значението на вътрешното търсене, което набира скорост през второто тримесечие. Частното потребление регистрира положителни резултати за трето поредно тримесечие, отчитат експертите. Експертите са на мнение, че инвестициите бележат динамично завръщане и ще се засилят допълнително поради подобреното усвояване на еврофондовете и приватизационната програма на правителството. Анализаторите на групата очакват растежът да продължи да е сравнително силен през третото тримесечие благодарение на доброто представяне на традиционно силните туризъм и земеделие, както и заради високите нива на бизнес доверието.
Източник: Класа (21.10.2011)
 
5.877 млрд. лева са активите на банка Юробанк И Еф Джи България, широко известна у нас като Пощенска банка, към края на септември. Дружеството представи пред инвеститорската общност тримесечен отчет за дейността си. 6.374 млн. лева е нетната печалба на банката за първите девет месеца. Тя е постигната върху 227 млн. лв. оперативни приходи и след отчитането на 121 млн. лв. оперативни разходи. Ако не бяха разходите за обезценка на активи, постижението на банката щеше да е внушително. По оповестеното сливане между Юробанк и Алфабанк продължава да се работи, като след получаване одобрението на двете банки, предстои акционерите в общите събрания да гласуват – това се очаква да бъде свършено до края на 2011 г. Ако сливането на двете дружества протече според очакванията, новата банкова група ще стане трета по размер у нас. Коефициентът за обща капиталова адекватност на банката е 15.32%, тоест много над изискванията на регулатора, разполагайки с 593 млн. лв. собствен капитал. Привлечените средства от клиенти са 4.622 млрд. лв., от тях 71.63% са срочните депозити. Към 30 септември кредитният портфейл на банката е нето почти 4 млрд. лева, или 67.36% от активите на банката, като „качеството на кредитите продължава да бъде добро“.
Източник: Дарик радио (28.10.2011)
 
Средно по 2.37 млн. лв. дневно плащаме на банките в страната за такси и комисиони по техните услуги, сочат изчисления на Profit.bg. Така за първите девет месеца на 2011 г. общата платена сума достига 647 млн. лв., спрямо 621 млн. лв. за сравнимия период година по-рано. Средно всеки час българите плащаме по 98 700 лв. през периода 1 януари - 30 септември 2011 г., спрямо 94 800 лв. за съпоставимия период на 2010 г. Най-голям ръст на таксите отчитат от Първа инвестиционна банка - с 12.15 млн. лв. за година, следвана от Уникредит Булбанк и Райфайзенбанк. С над 1 млн. лв. растат и постъпленията по това перо и на други осем банки - Токуда банк, Алианц банк, СИБанк, МКБ Юнионбанк, SG Експресбанк, Банка Пиреос, Централна кооперативна банка и Корпоративна Търговска Банка. Спад пък бележат приходите от такси и комисиони на едва седем от банките в страната. С над 1 млн. лв. е понижението при Обединена българска банка, Прокредит банк и Пощенска банка.
Източник: Дума (09.11.2011)
 
Гръцките Алфа Банк А.Е. и И Еф Джи Юробанк Ергасиас С.А. получиха разрешение от Комисията за защита на конкуренцията за сливане помежду си. Разрешението беше нужно и от страна на българския орган, тъй като двете институции са представени у нас от Алфа Банк-Клон България и Юробанк И Еф Джи България (Пощенска банка), както и от няколко дружества, опериращи в сферата на недвижимите имоти, лизинга и факторинга. Новата гръцка финансова институция ще носи името "Алфа Юробанк С.А.". Тя ще се превърне в третата най-голяма банка, която оперира в България. Освен това новосъздадената компания ще притежава около 2300 банкови клона и активи общо за 150 милиона евро, като по този начин ще бъде класирана сред 25-те най-големи банки в Еврозоната. Отбелязва се, че в "Алфа Юробанк" ще влезе и катарски инвеститор с книжа за 1,25 млрд. евро. Очакванията са новата икономическа група да реализира ефективност от сливането в размер на 650 млн. евро годишно.
Източник: Стандарт (30.11.2011)
 
Международна одиторска компания ще прави проверката на финансовото състояние на Общинска банка, съобщи вчера шефът на надзорния съвет на кредитната институция Стефан Ненов. В петък надзорният съвет ще избере кой да направи ревизията от три оферти. Проверката е за периода 1 януари 2010 - октомври 2011 г. и ще отнеме понемесец. “Одитът ще е по отделни пера -- основни договори, кредити, отпускани на свързани с Христо Ковачки лица, и други разпоредителни сделки. Всички само сме чували за тях и трябва да знаем какво реално е ставало. Искаме да сме сигурни, че не са оставени подводни камъни”, заяви пред “24 часа” Ненов. Заместничката му - Петя Димитрова, която е и шеф на Пощенска банка, обясни, че кандидатурата й е проверена от БНБ и тя не е открила проблем да съчетава двете длъжности. “Нямаме управленски функции, а само надзираваме дейността на банката”, каза тя. София успя да си върне банката на 11 ноември, след като БНБ лиши служебно от право на глас за 6 месеца миноритарните акционери - фирми, близки до Христо Ковачки. Макарда притежават 28% от банката, блокираща квота в стария устав им даваше право да изземат контрола от мажоритарния собственик - Столичната община.
Източник: 24 часа (01.12.2011)
 
Юробанк е най-добрата голяма компания в Европа в областта на управлението на околната среда. Юробанк И Еф Джи спечели наградата EMAS 2011 (Схемата за управление на околната среда и одитиране на ЕС) в рамките на Европейските награди за управление на околната среда в категорията "Големи компании". В конкурса участваха 36 компании и организации от 15 европейски страни. Гръцката финансова институция, част от Юробанк И Еф Джи Груп, към която принадлежи Пощенска банка, е първата банка на европейско ниво, която печели тази награда от 2002 г.
Източник: Стандарт (07.12.2011)